Asırlık elbise müzelik oldu

İZMİR'in Ödemiş İlçesi'nde yaşayan İrfan Atıcı, anneannesi Ayşe Çangı'nın nişanında giydiği 96 yıllık elbiseyi Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'ne (ÖYKAM) bağışladı.

GENEL 27.01.2016, 11:17 27.01.2016, 10:35
Asırlık elbise müzelik oldu

Ödemiş'te bir özel şirkette endüstri mühendisi olarak çalışan İrfan Atıcı, anneannesi Ayşe Çangı'nın 1920 yılında, nişanında giydiği 96 yıllık elmasiye nişanlığını, tel sarma işlemeli ceketi ve yine tel sarma kordon işlemeli cepkeni ÖYKAM'a bağışladı. Anneanneleri Ayşe Çangı'nın vefatından sonra, anneleri Hasibe Atıcı'ya kalan bu kültür mirasını 4 kardeşiyle birlikte uzun yıllar sandıklarda sakladıklarını belirten İrfan Atıcı, annelerinin de 1987 yılında vefat etmesi üzerine, bu mirasın kendilerine kaldığını anlattı.

Kardeşleriyle birlikte karar alarak anneannesine ait eşyaları ÖYKAM'a bağışladıklarını söyleyen Atıcı, "Elmasiye nişanlık, kadife sim sırma işlemeli ceket ve yine tel sırma kordon işlemeli cepkeni müzeye götürerek, görevlilere teslim ettik. Anneannemizden kalan, bu değeri biçilmez eserin müzede korumaya alınarak, yıllarca saklanacağından ve sergileneceğinden dolayı hepimiz mutluyuz" dedi.

Yüksel BALCI/ ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)

Yorumlar (1)
NeSS 4 yıl önce
İç ferahlatan bir yazı. İzmir özelinde bütünüyle güzel ülkemde yapılması ve yaşanılması dileklerimle.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?