Ameliyatla aşırı terlemeden kurtulup, elleriyle barıştı

İzmir'de yaşayan Mustafa Aksu (21), çocukluğundan beri kabusu haline gelen ellerinin aşırı terlemesinden Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde olduğu ameliyatla kurtuldu.

GENEL 17.07.2019, 12:13
Ameliyatla aşırı terlemeden kurtulup, elleriyle barıştı

Çocukluğundan beri okul ve sosyal hayatında ellerindeki aşırı terlemeden dolayı sıkıntılar yaşayan, ellerini kullanmaya korkan Mustafa Aksu, İzmir'deki Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği’ne başvurdu. Burada kendisine uygulanan ameliyatla aşırı terlemeden kurtulup, elleriyle barıştı.

Elektrik ve elektronik eğitimi gören Aksu, çocukluktan beri çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olan el terlemesinin hayatını kâbusa çevirdiğini belirterek, "Biriyle tokalaşmaya çekiniyordum. Herhangi bir iş yaparken ellerimden su gibi ter damlıyordu. Okulda girdiğim sınavlarda kâğıdımın ıslanıp yırtılacağı korkusuyla adaptasyon sorunu yaşıyordum. Ellerimle iş yaptığım için elektrik atölyesindeki çalışmalarımdan da verim alamıyordum. Bir süre geçici çözüm getiren bir takım krem ve losyonlar kullandım, ancak yeterli olmadı. Sonra yaptığım araştırmalar sonucunda bu sorunun ameliyatla kesin olarak çözülebildiğini ve bu hastanede de bu operasyonu yapan uzmanlar olduğunu öğrendim. Yaklaşık 10 gün önce ameliyat oldum, çok rahatladım, hayatım değişti. Ellerimle barıştım. Artık gönül rahatlığı ile tokalaşıyorum" dedi.

Ameliyatı yapan Göğüs Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Banu Yoldaş, hastalık ve tedavisi ile ilgili şunları söyledi, "Hiperhidrozis olarak tarif ettiğimiz aşırı terleme sorununa, eğer bölgesel ise uyguladığımız ameliyatla oldukça yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Elbette uygun hasta seçimi çok önemli. Bu arada her ameliyatta olduğu gibi hem riskler, hem yan etkiler olabiliyor, bu konularda mutlaka hastaların bilgilendirilmesi gerekli. Hastalarımız memnun olup, günlük yaşamlarında sorun yaşamadıklarında biz de çok mutlu oluyoruz."

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?