Alperen Sakin’in babası servis yönetmeliğinin ertelenmesine tepki gösterdi!

Çiğli’de iki yıl önce okul servisinde unutulan Alperen Sakin’in ölümünün ardından okul servislerinde yönetmelik değişikliklerine gidildi. Ancak geçtiğimiz günlerde verilen bilgiye göre, yönetmeliğin yürürlüğe girmesi 2020 yılına ertelendi.  Alperen Sakin’in babası Serkan Sakin konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

GENEL 08.08.2019, 11:20
Alperen Sakin’in babası servis yönetmeliğinin ertelenmesine tepki gösterdi!

TUĞÇE KAŞ /İZGAZETE- Çiğli’de 15 Ağustos 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Sevgi Yumağı Anaokulu'na götürülmek üzere servise binen Alperen Sakin, şoför Taner İ. (47) ile rehber personel D.K. (17) tarafından araç içerisinde unutuldu. Servis şoförü , araç içerisinde uyuyan Alperen'i fark etmeyerek, aracı otopark olarak kullanılan boş araziye park etti. Sıcak havada, serviste unutulan ve havasız kalan 3 yaşındaki Alperen hayatını kaybetti.

Olayın ardından Sakin ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokuluna ve sorumlu kişilere dava açtı. 3 yaşındaki Alperen’in serviste hayatını kaybetmesi üzerine, okul servislerindeki yönetmeliklerde yasal düzenlemeye gidildi. Ancak süreç içerisindeki değişikliklerin yürürlüğe girmesi 2020 yılına kadar ertelendi. İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı, hazırlanan yönetmeliğin uygulanmasının mümkün olmadığı açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamanın ardından baba Serkan Sakin, sürecin ertelenmesine tepki gösterdi.

DENETİMLER KISA SÜRDÜ

Baba Serkan Sakin, Esnaf Odası Başkanı’nın yaptığı açıklamalara yönelik, “Şuanda S plakalı olup, resmi uygulamalar içerisinde olan servislerin içerisinde bir tane çocuk unutulup, bir şey olsa, neye güvenerek bunun açıklamasını yapacaklar. Daha önce garantisi verdik, çok üzgünümüz mü diyecekler. İhmaller devam edecek. Trafik kurallarını tanımayan birçok servis görüyorum. Daha önceden kolluk kuvvetleri tarafından bunların denetimleri yapıldı. Ancak bu kısa sürdü. Herkes yine eski haline döndü.” ifadelerini kullandı.

"BİR İNSANIN CANININ BEDELİ 120 TL OLMAMALI"

Alperen’in ölümünden sonra kızı Yaren Sakin’in bir proje geliştirdiğini belirten Baba Sakin ,”Kızım kardeşinin ölümünden sonra serviste kimse unutulmasın diye 120 tlye mal olan bir proje geliştirdi. Bu projenin hayata geçirilmesi zor değildi. Biz en az fiyatla her servisin kullanacağı duruma nasıl getiririz diye düşünerek yaptık. Bu proje TÜBİTAK’tan Ege bölgesinde de birincilik kazandı. Hayata geçirilirse en azından ölüm ve unutulma olayları olmayacak. Bir insanın canının bedeli 120 tl olmamalı. Bu yüzden tüm yetkililer ellerini vicdanlarına koyacaklar. Kendi ülkelerindeki çocuklara biraz daha değer versinler.” dedi.

Çiğli Belediyesi’ne ait kreşte sorumlu olarak göreve başlayan baba Sakin, servis güvenliği konusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek, “Bizler elimizden geleni  yapsak da dikkate alınmadıktan sonra kendimizi de parçalasak, bir arpa boyu yol alamayız. Önemli olan yetkililerin bu işe çözüm bulmalarıdır. Harmandalı Kreşi olarak bizlerin burada yapmak istediğimiz projeler var. Çocuklara  servis içlerinde kalınırsa neler yapmaları gerektiği konusunda eğitimlerimize başladık. ” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Alperen’nin ölümünün ardından, anaokulunun da sahibi dahil olmak üzere 6 sanığa ,2 taksirle ‘adam öldürmekten ve delilleri yok etmekten’ dava açılmıştı. Mahkemenin verdiği karar sonrasında, şoför Taner İşgören'e 9 yıl, rehber personel Dilara K.'ye 9 yıl, anaokulunun sahibi ve servis minibüsü şoförü İşgören’in eşi olan Yurdagül İşgören'e 5 yıl, diğer görevliler Arzu Gülmez'e 6 yıl, Bekir Gül'e 5 yıl, Ahmet Somun'a 5 yıl hapis cezası verilmişti. Ayrıca anaokulu öğretmenlerinden Nurcan A.hakkında da dava açılmıştı. Mahkeme tarafından öğretmen Nurcan A., 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken, aynı süre içinde öğretmenlik mesleğini yapamayacağını hükmedilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?