Aliağa'da işe dönmek için mücadele eden işçi kanserden hayatını kaybetti

İzmir Aliağa Belediyesinde işten çıkarılan ve işe dönmek için mücadele eden 35 yaşındaki Mehmet Emin Şavur akciğer kanserinden hayatını kaybetti.

GENEL 26.09.2019, 13:36
Aliağa'da işe dönmek için mücadele eden işçi kanserden hayatını kaybetti

MHP’li Aliağa Belediyesinde işten atılan akciğer kanseri hastası İşçi Mehmet Şavur tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

11 Haziran tarihinde MHP’li Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından 6 seneden fazladır çalıştığı Aliağa Belediyesindeki işinden çıkarılan ve diğer işçilerle birlikte işe dönmek için mücadele eden 35 yaşındaki Mehmet Emin Şavur, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış ve akciğer kanseri teşhisi konmuştu.

Bir aydır İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde yaşam mücadelesi veren iki çocuk babası Mehmet Emin Şavur yaşamını yitirdi.

İşten atılan Şavur’un ihbar ve kıdem tazminatları, ayrıca içeride kalan ücreti de ödenmemişti.

HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİ, "İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ÇALIŞMA ALANI İSTİYORUZ" TALEBİNİ DİLE GETİRMİŞTİ

Hayatını keybeden Mehmet Emin Şavur, 7 Haziran 2019'da Evrensel'e verdiği röportajda, “Bizim kimseyle kavgamız yok, tek davamız ekmeğimizin davası. Yapılan haksızlıklardan vazgeçilmeli. İş sağlığını tehlikeye sokacak hareketlerde bulunuyorlar. Engelli vatandaşlarımızı sahada çalıştırmak, muhasebeci arkadaşlara araç kullandırmak istiyorlar. Çalışanların da eminim zoruna gidiyor. Biz işçi ve emekçiler üzerinden tasarrufu kabul etmiyoruz. Aliağa işçilerinin yükü zaten ağır, insan onuruna yakışır şekilde çalışma alanı istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

GENEL-İŞ: MÜCADELEMİZDE YAŞATACAĞIZ

Mehmet Emin Şavur’un ölümünün ardından DİSK/Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Uzun bir süre üyemiz işsizliğe, işten atmalara, yaşadığımız haksızlığa karşı büyük bir savaş vermekteydi. Aliağa Belediyesinde haksız bir şekilde işten atılan üyelerimiz içinde, mücadelesinde hep ön saflarda yer tutmuş, direngen tavrıyla bizlere güç katmış değerli bir arkadaşımızdır. Aliağa direnişinin simgesi olmuş bu değerli arkadaşımızı kaybetmeninim derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mehmet Emin Şavur’a, ailesine ve işten atılan üyelerimize sözümüz olsun, anısını mücadelemizde yaşatacağız” ifadeleri kullanıldı.

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?