Ailesinde beyin tümörü olanlar dikkat!

Op. Dr. Özcan Binatlı, ailesinde beyin tümörü olanların, hastalığa yakalanma ihtimalinin normal bireylere göre yüzde 15 daha fazla olduğunu söyledi.

GENEL 26.04.2017, 12:17 26.04.2017, 12:17
Ailesinde beyin tümörü olanlar dikkat!

Medical Park İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzm. Op. Dr. Özcan Binatlı, ailesinde beyin tümörü olan bireylerin, hastalığa yakalanma ihtimalinin normal bireylere göre yüzde 15 daha fazla olduğunu söyledi. Op. Dr. Binatlı, “Tetkiklerinizi hastalık belirtileri başlamadan yılda bir kez yaptırın” dedi.

Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. Tümörler, iyi huylu (kanser yapıcı olmayan) veya kötü huylu (kanser yapıcı) olabilir. Ancak bulundukları yer itibarıyla iyi huylu bir tümör bile tehlikeli olabilir. Tümör, büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlar. Bu durum iltihaba ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle her iki tip tümörün de mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi gerekmektedir.

Medical Park İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzm. Op. Dr. Özcan Binatlı, “Beyin tümörlerinin en önemli belirtisi baş ağrısıdır. Tümörün yerleştiği yere görü kişide konuşma, görme bozukluğu, işitme kaybı veya dengesizlikler olabilir. Bu belirtiler baş ağrısına eklenirse, rahatsızlığın bir tümör olduğu düşünülür. Tanı koyabilmek için MR, MR Anjiyo ve Tomografi çekilmelidir. Çıkan sonuç tümörün iyi veya kötü huylu olduğu bilgisini verir. Bu belirtiler birçok rahatsızlıkla karıştırılmaktadır. Bu nedenle detaylı tetkik yapmadan, migren, sinüzit veya stres kaynaklı denilmemelidir. Tümör belli erişkinliğe ulaşmadan kendini belli etmeyebilir” dedi.

Ailesinde herhangi bir kanser öyküsü olan kişilerin duyarlı olmasını isteyen Op. Dr. Binatlı, “Aile öyküsünde tümör olanların, hastalığı yakalanma riske normal birine göre yüzde 10-15 oranında fazla. Hiçbir belirti olmasa bile ailesinde bu öykü varsa bir tetkik yaptırmasında fayda var. Bu hastalık göz ardı edilmemelidir. Kesinlikle yıllık kontroller yaptırılmalıdır. Hastaneye gitmek için baş ağrısını beklemeyin. Erken tanı hayat kurtarır, bunu unutmayın. Bu hastalık çok hızlı seyreder. Bu nedenle tanı konulup tedaviye başlanmalıdır. Stresten mümkün oldukça uzak durun” diye konuştu.

Beyin tümörleri sıklıkla normal beyin dokusuna hücum eder ve uyguladıkları basınç nedeniyle ortaya çıkar. Beyin tümörünün yerleşim yerine farklı belirtiler gösterebilir. Bu belirtilerden birini veya daha fazlasını yaşarsanız, vakit kaybetmeden Nörolog ya da Nöroşirurji uzmanına danışın” dedi.

Bu belirtileri dikkate alın

Devamlı bir baş ağrısı.

Kişilikte veya davranışta değişiklikler

Zihinsel becerilerde düşüş:

Hafıza kaybı

Yargılamada bozulma

Görme ve işitme kaybı

Hesap yapma becerisinde bozulma

Konuşma zorlukları

Güçsüzlük, uyuşukluk

Kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi

Menopozdan önce adet kanamalarının kesilmesi

Yüz felci

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?