'Ağız içi sürüntü ile kök hücre bağışı' kampanyası imzacılarını bekliyor!

Türkiye’de kök hücre bağışının daha kolay ve evden yapılabilecek bir yöntemle de uygulanması için bir kampanya başlatıldı. Change.org üzerinden süren kampanya ile imzacılar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı'na seslerini duyurarak ağız içi sürüntü yöntemi kök hücre bağışında bulunmak isteyenlere daha kolay ulaşmayı hedefliyor.

GENEL 09.05.2021, 15:38 09.05.2021, 15:46
'Ağız içi sürüntü ile kök hücre bağışı' kampanyası imzacılarını bekliyor!

İZ GAZETE - Lösemi, Lenfoma ve Talasemi gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yeri olan kök hücre nakli yöntemi için bir kampanya başlatıldı. Change.org üzerinden imzacılarını bekleyen kampanyanın amacı dünyanın birçok ülkesinde de uygulanan ağız içi sürüntü yöntemiyle kök hücre bağışını Türkiye’de mümkün kılmak.

Change.org üzerinden yapılan kampanyayla ilgili yapılan açıklama ise şöyle;

Biliyorsundur kök hücre nakli yöntemi Lösemi, Lenfoma, Talasemi gibi pek çok hastalığın tedavisinde çok büyük bir umut.

2018 Kasım ayından beri belki de senin de desteğinle yürüttüğümüz kampanya ile yüz binlerce donör kazanılmasını sağladık. Kök Hücre Bağışı ile ilgili toplumsal bir bilinç oluştu, bağışçı sayısı arttı, eşleşen ve iyileşen hasta sayısı çoğaldı.

Yine de ülke olarak henüz olmamız gereken noktadan çok uzağız. Donör sayısının ülke nüfusuna oranla çok daha fazla olması gerekir. Özellikle pandemi koşullarında donör olma oranının düştüğünü de biliyoruz.

Bildiğiniz gibi kök hücre bağışçısı bir donör olmanın ilk adımı olan numune vermek için dünyada uygulanan iki yöntem vardır. Ülkemizde kan yoluyla numune verme yöntemi uygulanmakta, Kızılay’a gidip 3 tüp kan vererek donör olmak mümkün.

İkinci yöntem olan ağız içi sürüntü yönteminde ise eve gelen kit ile donör olunabiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde her iki yöntem de uygulanıyor ve kök hücre bağışında bulunmak isteyen kişi numune vermek için, internet üzerinden Kök Hücre Merkezi’ne ulaşarak 'ağız içi sürüntü kiti' talep ediyor. Posta yoluyla eve kadar gelen kitin içinde ucunda bir pamukçuk bulunan kulak çubuğuna benzeyen bir aparat ile yanağının içinden tükürük örneği alıyor ve sonra çubuğu plastik kabının içine koyarak yine posta yoluyla ilgili Kök Hücre Merkezi’ne gönderiyor.

Bu yöntem ülkemizde de rahatlıkla uygulanabilir.

Ve şimdi bizler bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın kök hücre bağışını kolaylaştırmasını ve eve gönderilen kit ile donör olmayı mümkün hale getirmesini talep ediyoruz.

Senden beklentimiz ise sesimize ses olman ve Sayın Sağlık Bakanına ve Bakanlık Yetkililerine ulaşmak için bize destek vermen.

Yöntemle ilgili ayrıntıları bakanlığa yazdığımız aşağıdaki yazıda bulabilirsin.

Atacağın imzan ile yanımızda olacağına inanıyoruz.

DONÖR OL, UMUT OL VE ASLA VAZGEÇME

ÇÜNKÜ; KÖK HÜCRE BAĞIŞI HAYAT KURTARIR!

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
17°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?