ABD emri verdi, siviller Türkiye'den tahliye edildi

Washington Yönetimi geçen yıl eylül ayında yayınladığı Türkiye'de görev yapan personel ailelerinin güvenlik gerekçesiyle ülkeden gönüllü tahliye edilmesi kararını, 29 Mart 2016'dan itibaren kesin tahliye emrine çevirdi. İzmir, Muğla ve Adana'dan ABD'li siviller Türkiye'yi terk etti.

GENEL 05.04.2016, 12:04 05.04.2016, 13:20
ABD emri verdi, siviller Türkiye'den tahliye edildi

Bu çerçevede İzmir ve Muğla'nın yanı sıra Adana'daki Türk-ABD ortak savunma tesisi olan İncirlik Hava Üssü'ndeki ABD'nin 39. Taktik Grup Komutanlığı ve Adana Konsolosluğu'ndaki personelin eş ve çocuklarının tahliyesine başlandı. Hafta sonu gerçekleştirilen tahliye kapsamında 670 kadın ve çocuk Almanya'ya götürüldü. Eylül 2015'te ailelerin ve sivillerin gönüllü olarak üsten ayrılabileceği talimatının ardından İncirlik'ten ayrılan ABD'li sivil sayısı 1000'e ulaştı. Böylece İncirlik'te tek bir ABD'li aile yakını sivil vatandaş kalmadı.

‘ONLARIN GERİDE DURMASI GEREK'

39. Taktik Grup Komutanlığı'nın resmi sitesinde gelişmeleri değerlendiren 39. Hava Kanat Komutanı Albay John Walker, tahliye işlemlerinin zor bir süreç olduğunu belirterek, "Ailelerimiz, bizler için çok önemli. Bizim, savaşa devam edebilmemiz için onların geride durması gerek. Bu tahliye işlemlerini zahmetsiz yapmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

ABD'nin Almanya'daki üssüne ulaşan ailelerin, daha sonra ülkelerine geçiş yapacağı bildirildi.

(Sputniknews)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208