'Uyuşturucu suçlarına bakan yeni bir daire açılması gerek'

İzmir Bölge Adliye Mahkemeleri 2016 yılı faaliyet raporunu açıkladı.

GENEL 26.04.2017, 10:09 26.04.2017, 10:09
'Uyuşturucu suçlarına bakan yeni bir daire açılması gerek'

İzmir Bölge Adliye Mahkemeleri (BAM) Adalet Komisyonu Başkanı Turhan Eğlenoğlu ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Aygün, 2016 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Eğlenoğlu, uyuşturucu suçlarına bakan yeni bir daire açılması gerektiğini söyledi.

BAM'ın 20 Temmuz 2016 tarihinde, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen akabinde faaliyete geçtiğini, bu durumun mahkemelerin kuruluş amacı ve anlatımını gölgelendiğini belirten Turhan Eğlenoğlu, "İzmir Bölge Adliye Mahkemesi şimdilik 17 hukuk, 15 ceza dairesinden oluşmaktadır. Göreve başladığı günden bu yana mahkememiz başarılı bir performans göstermiş olup 2016 yıl sonu itibariyle hukuk dairelerimiz yüzde 84.74, ceza dairelerimiz yüzde 82.69 iş oranı ortalamasına ulaşmıştır" dedi.

Mahkemenin halen geçici kiralık binasında hizmet verdiğini 2017 yıl sonu itibariyle inşaatı süren kendi binalarına geçeceklerini dile getiren Eğlenoğlu, "Dolayısıyla daha iyi bir fiziki ortamda çalışacağımız açıktır. Yeni kurulan mahkememizin 5235 sayılı yasa çerçevesinde ilk kez uygulanıyor olması nedeniyle bazı eksiklik ve aksaklık olsa da çok büyük ölçüde başarı sağlanmış olup, sekiz ilin bağlı olduğu mahkememizin yargı çevresinden çok az sayıda eleştiri gelmesi mahkememizin beklenenin ötesinde başarılı olduğunu göstermektedir. 2016 yılı faaliyeti başarılı bir şekilde ve mevcut verilerde görüleceği üzere çok kısa bir yargılama süresi yakalanmıştır. İş bölümü gereği bazı dairelerimize çok daha fazla iş gelmiş, bazı dairelere daha az iş gelmiştir. 8. ve 4. Hukuk Daireleri diğer dairelere göre orantısız bir şekilde az dosyaya bakmıştır. En çok dosya 12. Hukuk Dairesine gelmiş olup bu dairemiz yüzde 87.76 oranında karar vermiş olup başarılı bir performans göstermiştir. Ceza Dairelerindeki iş durumu ise özellikle 3. Ceza Dairesinin uyuşturucu suçlara bakması nedeniyle aşırı dosya gelmiş olup iş yükü ağır olmakla ikinci bir uyuşturucu dairesi açılması gerekmekte olup, en azından kurulmadığı takdirde üye takviyesi yapılması gerekmektedir. Bunun yanında 12, 13, 14 ve 15. Ceza Dairesinin de iş yükü diğer dairelere göre fazla olup ilave dairelerin açılması veya takviye üye atanması gerekmektedir. Yeni binamıza taşınıldığında fiziki ortam elverişli olduğundan ilave hukuk ve ceza dairelerinin açılması zarureti mevcuttur. İstinaf Mahkemeleri, Cumhuriyet Dönemi içerisinde yargının hızlanması yönünde büyük bir yenilik olup, gerek siyasi iradenin gerek Bakanlığımızın gerekse HSYK'nın özenle sahip çıkması gerektiği yönündeki görüşümüz mevcut olup, yeterli desteği aldığımız da açıktır" dedi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Aygün de "Cumhuriyet Başsavcılığımızda 21 Cumhuriyet savcısı görev yapmakta olup, toplam 15 Ceza Dairesinin 147 duruşmasına katılmış, 4 bin 159 dosyanın kararlarını incelemiş ve 54 dosya yönünden kanun yoluna başvurulmuştur" dedi.

Erkek egemenliğinin üstün olduğu, hakimlerin 48'inin kadın 82'sinin erkek toplam 130 kişinin bulunduğu, bunlardan 121'inin 4 yıllık üniversite, 9'unun yüksek lisans ve 4'ünün yabancı dil mezunu olduğu vurgulandı.

Cumnuriyet Savcıların da ise 2'si kadın 21'i erkek toplam 23 kişinin görev yaptığı, 19'unun 4 yıllık üniversite ve 4'ünün de doktora yaptıkları öğrenildi.

BAM'da 167'si kadın  109 erkek toplam 276 personelin görev yaptığı, 1'inin ilkokul, 16'sı ortaokul, 36'sı lise, 4'ü  2yıllık üniversite, 73'ü dört yıllak üniversite, 143'ünün yüksek lisan ve 3'ünün doktora mezunu olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca en çok karşılaşılan 10 suçun verileri de yer aldı. En çok karşılaşılan 10 suç türünde dağılım ise şu şekilde; Kasten öldürme ve kasten yaralama, hükümlü ve tutuklunun kaçması, infaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokma, muhafaza görevini kötüye kullanma, başkalarına ait kimlik veya kimlik bilgilerini kullanma, terör örgütü propagandası yapma, suç üstlenme, cumhurbaşkanına hakaret, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak veya kabul etmek bulundurmak, cinsel istismar ve yağma.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?