2020 ihracatının liderleri zirvedeki yerini aldı

Ege İhracatçı Birlikleri, 2020 yılında gerçekleştirdiği 13 milyar dolarlık ihracata 5 milyar 331 milyon dolarlık katkı sağlayan 58 üyesini geçen sene pandemi koşullarında ertelenen “EİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”yle ödüllendirdi. 

GENEL 25.11.2021, 14:55
2020 ihracatının liderleri zirvedeki yerini aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “2020 gibi, belirsizliklerin had safhaya ulaştığı bir yılı 169 milyar dolarla hedeflerimizin üzerinde kapatmayı başardık. Pandemide hem geleneksel pazarlarımızdan, Hem de hedef pazarlarımızdan önemli tutarlarda siparişler aldık. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılma sonucunda ülkemize yönelen bu ilgiyi lehimize kullanmayı başardık.  Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki ihracatçılarımız, pandemi yılında, bir önceki yılda gerçekleştirdikleri rakamı korumayı başararak, önemli bir istikrar gösterdi.” dedi. 


 
Gülle, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ye ancak ve ancak ihracat yıldızlarımızın başarılı performansları, ve katma değerli üretime yapacakları yeni yatırımlarla ulaşabiliriz. Önümüzdeki süreci yeni yatırımlarla, katma değerli ürünlerle süslemeli; ve 5 yıl içerisinde, 300 milyar dolarlık hedefimize ulaşmalıyız. Son 12 ayda, 215 milyar doları aşmayı başardık. Ben bu yolda, Egeli ihracatçılarımıza sonuna kadar güveniyorum.” diye konuştu. 
 
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Sektöründe öncü, sürdürülebilirliğe yatırım yapan firmalarımız; 2020 yılı EİB’nin toplam 13 milyar dolarlık ihracatının 5 milyar 331 milyon dolarlık kısmını gerçekleştirdi. Sürdürülebilirlik tartışmasında çevre ile ekonomik kalkınma arasında güçlü bir ilişki var. İklim krizi; 21’inci yüzyılın çok cepheli, en çetin, en derin hesaplaşması ve bizi etiğin yeni cephelerine doğru itiyor.” dedi. 
 
YÜKSELİŞİN EN ÖNEMLİ PARÇASI ÖĞRETİYİ ALMAK VE DÖNGÜYÜ KIRMAKTIR
 
2022 yılı İklim Değişikliği Performansı Endeksi’ne göre Türkiye’nin geçen yıl olduğu gibi yine 42’inci sırada ve genel performansının yine ‘düşük’ olduğunu açıklayan Eskinazi şöyle devam etti:
 
“Yüzyıllık argüman şöyle gelişiyor; İnsan ihtiyaç ve arzuları sonsuzdur, o nedenle bunları karşılama süreci de sonsuz olmalıdır. Peki sadece kendi ihtiyacımızı karşılamak için yapılan “üretim” üretim midir? Kendi rolümüzü; mekanistik bir dünya görüşüne, endüstriyel ve sermaye merkezli rekabetçi bir ekonomiye, tahakküm, şiddet, savaş, ekolojik ve insani sorumsuzluk kültürüne dayalı, miadı dolmuş statükocu paradigma çerçevesinde kurgulamaya devam edersek, artan iklim felaketleri, türlerin yok oluşu, ekonomik çöküş, insani adaletsizlik ve eşitsizliğin en hızlı yükselişine şahit olacağız. Yükselişin en önemli parçası öğretiyi almak ve döngüyü kırmaktır.” 

EİB’NİN İHRACATI 16 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedeflediğine dikkat çeken Jak Eskinazi, “Biz türbülanslı ve belirsizliklerle dolu 2020 yılını; Yeni dünya düzeninin tohumu olarak gördük.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son 1 yıllık dönemdeki ihracatını yüzde 25’lik artışla 16 milyar 24 milyon dolara ulaştıran, 2021 yıl sonu 15 milyar dolar ihracat hedefine 5 ay önceden ulaşan,  2021 yıl sonu 16 milyar dolara yükselttiği hedefini ise haftalar öncesinden yakalayan, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında yaptığı projelerle, atılımlarla, dünyada ilkleri gerçekleştirerek Türkiye’de İhracatçı Birlikleri arasında öncü, Ege İhracatçı Birlikleri olarak şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz; 2023 hedefinin gerçekleşmesi için eğitim, ekonomik özgürlük, entelektüel sermayenin bir an önce güçlendirilmesi gerekiyor.” 

DÖVİZ KURU ÇAĞRISI: POLİTİKACILAR BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETMELİ

Eskinazi, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma ihracatı durduracak boyuta ulaştığını ve acilen önlem alınması gerektiğine değindi. 

“İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir oran değil. Politikacılar birlikte çözüm üretmeli. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Bizim ihtiyacımız olan itici kuvvet; yaratıcılık, endüstriyel inovasyon ve emek verimliliği. Dikkat çekilmesi gereken nokta ise şu; Türkiye, OECD ülkeleri arasında 2020'de devlet bütçesinden Ar-Ge yatırımları payını azaltan tek ülke.” 

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİ START-UP’LARI REKOR KIRDI, GREENTECH YANİ YEŞİL TEKNOLOJİ ENDÜSTRİSİ BÜYÜYOR

Jak Eskinazi, Ar-Ge yatırımı yapılırsa inovasyon, inovasyon olursa nitelikli sürdürülebilir ekonomik büyüme olacağını, yeşil yatırım seferberliği için gerekli katkının verilmesi gerektiğini ve Ar-Ge kaynağının fazlalaştırılmasını vurguladı.

“Her sene teknoloji trendleriyle ilgili ciddi öngörüler veren Hype Cycle 2020 grafiğine göre sosyal mesafe teknolojileri geçen sene dünyanın en zirvesindeydi. 2021 yılında ise 25 çığır açan teknoloji içerisinde NFT’ler yani blok zinciri tabanlı dijital metaların artık sahiplendirildiği bir dünya trendde. Öte yandan yapay zeka teknoloji start-up’ları 2021 yılı 3’üncü çeyreğinde 18 milyar dolar fonlama elde etti. Greentech yani yeşil teknoloji endüstrisi büyüyor. Küresel çevre teknolojileri pazar hacminin 2020'de 4,6 trilyon eurodan 2030'da 9,4 trilyon euroya yükselmesi öngörülüyor. Agtech yani ziraat teknolojisi start-up’larına fonlama büyüklüğü ise 2021’in 3’üncü çeyreğinde yıllık yüzde 82 artarak 4 milyar dolara ulaştı.”

NESNELERİN İNTERNETİ SERA GAZI SALINIMLARINI 9,1 MİLYAR TON AZALTACAK

Eskinazi’ye göre Dördüncü Sanayi Devrimini; Great Reset, Avrupa Yeşil Mutabakatı örneğinde olduğu gibi, kısa sürede norm ve etik standart haline gelen değişkenler karakterize ediyor. 

“Cisco’nun tahminleri oldukça dikkat çekici; 10 yıl içinde nesnelerin interneti teknolojisinden elde edilecek 14,4 trilyon dolarlık ekonomik yararın 2,7 trilyonluk kısmı, atık tasfiyesinden ve tedarik zincirleriyle lojistik süreçlerin iyileştirilmesinden sağlanabilecek. Nesnelerin interneti teknolojisine dayalı çözümler sera gazı salınımlarını önümüzdeki senelerde 9,1 milyar ton azaltacak. Bu gelişmeler; ilerlemenin başlıca belirleyicisinin, bir toplumun inovasyonu kucaklama derecesi olduğunu açıkça gösteriyor.” 

YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMAN VE HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ’NİN HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Türkiye’nin kapsamlı bir yapısal reform programını düşünmekten bir adım öteye, uygulamaya geçmesi gerektiğine değinen Jak Eskinazi, İhracatçı birliklerin sektörel aksiyon planları ile düşük karbonlu ekonomi sürecini hızlandırması ve dijital dönüşümde kazanılan ivmeyi korumasının öneminden bahsediyor.

“Özellikle enerji dönüşümü son yıllarda küresel çapta daha fazla önem kazanan, birçok ülkenin aksiyon aldığı ve son zamanlarda bizim de ciddi anlamda kafa yorduğumuz kritik bir konu. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na göre Türkiye, yenilenebilir enerji kurulu gücüyle dünyada 12'nci sırada. Ege Bölgesi yenilenebilir enerjide önemli bir üretim ve ihracat üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Biz Türkiye'nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği'nin kurulmasına yönelik çalışmalarımızı başlattık. Bu hamle yenilenebilir enerji üreticilerinin tek bir elden desteklenmesi için oldukça önemli. Çünkü GTİP’lerin belirlenmesi, ayrıştırılması ve bir araya toplanması gerekiyor.” 

EİB BÜNYESİNDE YENİ BİRLİKLER TEMSİL EDİLMELİ

Eskinazi, EİB’nin ihracatının yüzde 35’inin de EİB bünyesinde birliği olmayan sektörler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. 

“EİB çatısı altında kimya, elektrik-elektronik, çimento, seramik ve toprak ürünleri, otomotiv yan sanayi ve makine sektörleri öncelikli olmak üzere yeni ihracatçı birliklerinin kurulmasının gerekliliğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bir diğer konuşmamız gereken konu ise Trans-Pasifik’te yükselen yeni ticari ittifaklar… 15 Asya Pasifik ülkesinin imza attığı RCEP ile ilk kez bir ticaret bloğunun içinde yer alan ve kısa süre önce AB ile uzlaştığı yatırım anlaşmasıyla elini iyice güçlendiren Çin’in Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşması'na (CPTPP) hamlesine dikkat çekmek istiyorum. İnovasyon ekosistemlerini inşa etmeye odaklanmak, rekabet gücümüzü koruyabilmek için inovasyonun ön saflarında yer almak zorundayız.”
 
ÖDÜL ALANLAR

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği    birinci    BAŞAK METAL
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği    ikinci    KOCAER HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM  ŞİRKETİ
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği    üçüncü    KARDEMİR DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğiİ    birinci    SEPİCİ GRUBU DERİ PAZ.A.Ş. 
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğiİ    ikinci    AGAMODA DERİ KONFEKSİYON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliğiİ    üçüncü    NARİNBEBE AYAKKABI VE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği    birinci    SUN TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. 
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği    ikinci    ÜNİTEKS TEKSTİL GIDA     MOTORLU ARAÇLAR  SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği    üçüncü    ROTEKS TEKSTİL İHR.SAN.TİC.A.Ş.
Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    birinci    ABALIOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    ikinci    KÜÇÜKBAY YAĞ VE DETERJAN SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ 
Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    üçüncü    YONCA GIDA SANAYİ İŞLETMELERİ İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    birinci    ÖZGÜR TARIM ÜRÜNLERİ İNŞAAT SAN. VE TİC. A. Ş. 
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    ikinci    IŞIK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği    üçüncü    OSMAN AKÇA TARIM ÜRÜN.İTH. İHR.SAN.VE TİC.A.Ş.
Ege Maden İhracatçıları Birliği    birinci    KALTUN MADENCİLİK SANAYİ NAKLİYE VE AKARYAKIT TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Maden İhracatçıları Birliği    ikinci    DİMİN MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Maden İhracatçıları Birliği    üçüncü    İNTER ABRASİV SAN.VE TİC.A.Ş. 

Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri  İhracatçıları Birliği    birinci    TETRA PAK PAKETLEME SANAYI VE TICARET LTD.STI.
Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri  İhracatçıları Birliği    ikinci    KUTAS TARIM URUNLERI DIS TIC. VE SAN.A.S.
Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri  İhracatçıları Birliği    üçüncü    MAYR-MELNHOF GRAPHIA İZMİR KARTON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği    birinci    KLC GIDA ÜRÜNLERİ İTH.İHR.VE TİC.A.Ş.
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği    ikinci    GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İHRACAT VE İTHALAT ANONİM ŞİRKETİ 
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği    üçüncü    AGROMEY DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği    birinci    MENDERES TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği    ikinci    BALTA ORIENT TEKSTİL SAN.VE TİC.A.Ş.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği    üçüncü    İŞBİR SENTETİK DOKUMA SAN.A.Ş 
Ege Tütün İhracatçıları Birliği    birinci    BRITISH AMERICAN TOBACCO TÜTÜN MAMÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Tütün İhracatçıları Birliği    ikinci    JTI TÜTÜN ÜRÜNLERİ SANAYİ A.Ş.
Ege Tütün İhracatçıları Birliği    üçüncü    PHILSA PHILIP MORRİS SABANCI SİGARA VE TÜTÜNCÜLÜK SAN. VE TİC. A. Ş.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği    birinci    UÇAK KARDEŞLER GIDA SERACILIK ULUSLARARASI  NAKLİYE PLASTİK SAN. VE TİC.  LTD. ŞTİ.
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği    ikinci    EURO İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği    üçüncü    TUKAŞ DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Zeytin ve Zeytinyağı     İhracatçıları Birliği    birinci    VERDE YAĞ BESİN MADDELERİ SAN. VE TİC.ANONİM ŞİRKETİ
Ege Zeytin ve Zeytinyağı  İhracatçıları Birliği    ikinci    SAVOLA GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Ege Zeytin ve Zeytinyağı     İhracatçıları Birliği    üçüncü    SURTAŞ İŞLETMECİLİK İNŞAAT SAN.VE NAKLİYAT LTD. ŞTİ.

çimento    birinci    GRANİSER İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş
çimento    ikinci    BELENCO DIŞ TİCARET A.Ş.
çimento    üçüncü    ANATOLİA DOĞALTAŞ SERAMİK ANONİM ŞİRKETİ
elektrik/elektronik    birinci    ARÇELİK ÜRETİM VE TEKNOLOJİ A.Ş
elektrik/elektronik    ikinci    SCHNEIDER ELEKTRIK SAN.VE TIC. A.Ş.

elektrik/elektronik    üçüncü    ELTAS TRANSFORMATOR SAN.TIC. A.S.
iklimlendirme    birinci    MITSUBISHI ELECTRIC TURKEY KLİMA SİSTEMLERİ ÜRETİM ANONİM ŞİRKETİ
iklimlendirme    ikinci    UĞUR SOĞUTMA MAKİNALARI SANAYİ VE TİC.A.Ş.
iklimlendirme    üçüncü    KLİMASAN KLİMA SAN. VE TİC. A.Ş.
kimya    birinci    PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ
kimya    ikinci    AKDENİZ CHEMSON KİMYASAL ÜRÜNLER PAZARLAMA İÇ VE DIŞ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
kimya    üçüncü    POLİBAK PLASTİK FİLM SAN. VE TİC. A.Ş.
makina    birinci    TPI-KOMPOZİT KANAT SAN. VE TİC. A.Ş.
makina    ikinci    GİMAS GİRGİN DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
makina    üçüncü    DİRİNLER DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
otomotiv    birinci    CMS JANT VE MAKİNA SANAYİİ     ANONİM ŞİRKETİ
otomotiv    ikinci    BMC OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
otomotiv    üçüncü    JANTSA JANT SANAYI VE TIC.A.Ş.
savunma ve havacılık    birinci    HEPER METAL DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET A. Ş.
savunma ve havacılık    ikinci    KATMERCILER ARACUSTU EKIPMAN SAN.VE TIC.A.S.

savunma ve havacılık    üçüncü    BMC OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
        
        
EN FAZLA İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETİ         PERGAMON STATUS DIŞ TİC
EN FAZLA İHRACAT GERÇEKLEŞTİREN    BİRİNCİ    PERGAMON STATUS DIŞ TİC
İKİNCİ    PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ
ÜÇÜNCÜ    ARÇELİK ÜRETİM VE TEKNOLOJİ A.Ş
 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?