1 kuruş tabloları

GÜNLÜK yaşamda kullanılan objelere farklı formlar vererek sanatsal eserler ortaya çıkaran İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı 63 yaşındaki İsmet Özer çatal kaşıklarla kurduğu orkestra ardından bu kez metal 1 kuruşlarla Türk bayrağı, Atatürk portresi, Eyfel Kulesi, Boğaz Köprüsü ve Türkiye haritası yaptı.

GENEL 26.01.2016, 11:07 26.01.2016, 10:12
1 kuruş tabloları

İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde yıllarca dans eden balet İsmet Özer, mesleğini karakter rolleri ile sürdürürken bu kez metallerle dans etmeye başladı. Minyatür nostalji radyoların ardından bit pazarından topladığı çatal ve kaşıkları eğip bükerek şamdan, müzik aletleri, padişah tuğraları yaptı. Kuyumcu ve gözlükçülerin hassas aletleriyle çalışsa da bu iş onun için terapi gibi. Eserlerini yurt içinde pek çok kent ile yurt dışında Atina ve Belgrad'da sergileyen Özer, bu kez madeni 1 kuruşlarla tablolar yaptı. Özer, "Evde kullanılmayan madeni paraları nasıl değerlendirebilirim?" diye düşünürken ortaya çıkardığı tablolarla her hafta Merkez Bankası'ndan binlerce 1 kuruş almaya başladığını, ardından Türk bayrağı, Atatürk portresi, Eyfel Kulesi, Boğaz Köprüsü ve Türkiye haritası yaptığını söyledi. İnsan boyundaki tabloların her biri için en az 2 bin 500 adet 1 kuruş kullandı. Sadece geceleri çalışarak beş ayda beş tablo yapan Özer, titiz çalışmasını şöyle anlattı:

"Önce yapacağım figürü belirliyorum. Bunun için ön çalışma yaparak şablon hazırlıyorum. Şablonu kullanacağım zemine yerleştiriyorum. Paraların yazı kısmı öne gelecek şekilde tek tek diziyorum. Sonra soğuk silikonla hepsini tek tek Atatürk'ün yüzü öne gelecek şekilde ters çevirip, yapıştırıyorum. Atatürk'ün yüzünün hep aynı yöne bakması gerekiyor. Adeta puzzle gibi ama çok daha zor. Zeminde kadife kumaş kullanıyorum. Kontrplak üzerine elyaf koyup kadifeyi üzerine sarıyorum. Sergi öncesi tabloların cam ve çerçevesi takılacak. Bunları evimde üretiyorum, ilgi duyan olursa özelikle kurumlar talep edebilir, satacağım. Siparişe göre üretime devam edeceğim. Geri dönüşüme ilgim ve neleri nasıl değerlendirebilirim sorusuyla buralara geldim. Sadece bankaların para üstü olarak kullanıldığı 1 kuruşları böyle değerlendirmiş oldum. Türk parasını kendi değerlerimizle buluşturarak tablolar hazırladım."
""

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

Yorumlar (2)
Neşe Sarıca 4 yıl önce
Fırat'çın yüreğindeki düşünceleri ne güzel dile getirmişsin teyzecim..Teşekkür ederiz.İzninle paylaşıyorum..
Veli Ongun 4 yıl önce
Kaleminin ucuna sağlık Fırat yeğenim barışı savuna savuna kazanacağız sana katılıyorum yolun dikensiz gül bahçesi olsun
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?