Seyfi GÜL- Gökçe ADAR ÇUBUKÇIOĞLU- Foça'nın Ilıpınar ile Gerenköy mahalleleri arasındaki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alanda, dün saat 16.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Ilıpınar Mahalle Muhtarı Selçuk Tabaklı'nın ihbarı üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 1 uçak, 6 helikopter, 23 arazöz ve çok sayıda orman işçisi sevk edildi. Ekipler, havadan ve karadan alevlere müdahalede bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Foça'daki askeri birliklerin itfaiye ekipleri, yerleşim yeri yakınından başladığı belirlenen ve ters rüzgar ile ormanın içlerine doğru ilerleyen yangını söndürme çalışmalarına destek verdi. Havadan ve karadan müdahale ile 3 taraftan çevrilen alevlerin tek yönde önüne kesmek için ekipler yoğun çaba harcadı. Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandı. Alevlerin ilerlediği bölgedeki bazı hayvan çiftlikleri tedbir amacıyla tahliye edildi. 

Havanın kararmasıyla birlikte uçak ve helikopterle müdahaleye ara verildi. Kara ekipleri aralıksız çalışmalarını sürdürürken, günün ilk ışıklarıyla birlikte havadan yeniden müdahaleyle yangın kontrol altına alınıp, alevler tamamen söndürüldü.

14 saatte söndürülen yangında, soğutma çalışmaları sürerken, ilk belirlemelere göre 30 hektarlık ormanlık alanın alevlerden etkilendiği bildirildi. Ormanlık alanda kalan bir zeytinliğin de yangında zarar gördüğü belirtildi.

Foça Kaymakamı Ali Çetin, yangını Ulupınar Mahallesi'nde, oyun oynayan 2 çocuğun çıkardığı yönünde bilgi olduğunu, jandarmanın konuyu aydınlatmaya çalıştığını bildirdi.

Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

,ARI KOVANLARI YANDI

Foça'daki yangında Ilıpınar Mahallesi yakınlarındaki arı kovanları da yandı. Bölgede 330 arı kovanı bulunduğu, yalnızca 43'ünün kurtarılabildiği belirtilirken, arıların sağım için ağustos ayında bölgeye getirildiği, bu nedenle arı kaybının olmadığı öğrenildi. Yangında 43 kovanı yanan Yusuf Karaman, muhtardan olayı duyar duymaz bölgeye geldiğini belirterek şunları söyledi:

"25 yıldır, her ağustos ayında arılarımızın sağımı için buradaki kovanlara getiriyoruz. Arıların buraya getirilme zamanı olmadığı için kovanlarımız boştu ancak bu yangın eğer bir ay sonra olsaydı, binlerce arımız yanacaktı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, alana müdahale edince kovanlardan bazılarını yanmaktan kurtardı. Arılar sadece bal üreten canlılar değil, yeşili ve çevreyi korumak için de çok önemli bir popülasyon. Çok şükür ki, kovanlarımızın yanması haricinde bir kaybımız olmadı" dedi.

KÖPEKLER, BARINAĞA DÖNDÜ

Ilıpınar Mahallesi'nde alevlerin yükseldiği alana yakın bir konumda bulunan hayvan barınağı da yangında zarar görmedi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, dünkü yangın sırasında, tehlike üzerine barınaktaki köpekleri tahliye etti. Ekiplerin, sağlıklı olan köpekleri yaşam alanlarına bırakırken hasta olanları ise Foça Belediyesi Veteriner Kliniğine bağlı köpek yuvalarına yerleştirdiği belirtildi. Ilıpınar Mahallesi Muhtarı Selçuk Tabaklı, “Mahallemizde bulunan hayvan barınağında çok şükür ki bir kayıp yaşanmadı. Yaşam alanlarına bırakılan köpekler tekrar barınaklarına döndü" dedi.

DHA