Yorgancılar: Rekabeti değil işbirliğini geliştirelim

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir, Ege Bölgesi'nin Türkiye ile Polonya arasında ticaret ve işbirliği imkanlarını geliştirmek için önemli potansiyel barındırdığını söyledi. Yorgancılar, iki ülkenin de önemli üretici olduğu beyaz eşya sektöründe rekabeti değil, işbirliğini geliştirme çağrısında bulundu.

EKONOMİ 23.06.2016, 09:11 23.06.2016, 09:35
Yorgancılar: Rekabeti değil işbirliğini geliştirelim

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomik İşlerden sorumlu Konsolos Birinci Danışmanı Grzegorz Rybarski ile Polonya İzmir Fahri Konsolosu Ceyla Borovalı, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'ı ziyaret etti. 2014'te Türkiye Polonya diplomatik ilişkilerin tesisisin 600. yıldönümü kutlandığını belirten Rybarski, “Sahip olduğumuz çok iyi siyasi ve kültürel ilişkilerin ticaret hacmine daha fazla yansımasını umut ediyoruz" dedi. 2015 yılının Kasım ayında göreve başlamasının ardından yaptığı çalışmalarda Türk sanayinin Marmara ve Ege Bölgesi'nde toplandığı tespitinde bulunan Rybarski, “Geçtiğimiz aylarda İstanbul'da düzenlediğimiz Polonya İş Forumu'nun bir benzerini İzmir'de tekrarlamak ve iki ülke firmalarını bölgenizde biraraya getirmek istiyoruz" dedi. Rybarski ayrıca Polonya'da düzenlenen sanayi fuarlarının önemli fırsatlar barındırdığını belirterek, söz konusu fuarlarda daha çok Türk ve İzmirli firma görme arzusunu diye getirdi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, iki ülke arasında 5.2 milyar dolar olan karşılıklı ticaret hacminin önümüzdeki 3 yıl sonunda 10 milyar dolara çıkarılma hedefinin bulunduğunu belirterek, “Bu, İzmir ile Polonya arasında 470 milyon dolar olan ticaret hacminin 3'e katlanarak 1. 5 milyar dolar seviyesine gelmesi demek. İki tarafta da ticareti bu seviyeye çıkartacak ortam mevcut. Karşılıklı fuar organizasyonlarında daha aktif katılım sağlayarak plastik, tekstil, hazır giyim, elektronik başta olmak üzere yaş ve kuru meyve ile taşıt araçları ile yan sanayi ve makine yedek parça sektörlerindeki işbirliği ve ticaret potansiyelini değerlendirebiliriz" diye konuştu. Yorgancılar ayrıca yılda yüzde 5-6 büyüme gösteren beyaz eşya pazarında Türkiye ve Polonya'nın çok önemli iki üretici olduğunu kaydederek, “Rakip konumda olduğumuz bu sektörde işbirlikleri geliştirip pazarda birlikte büyüyebiliriz" dedi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?