Yağmur üreticiyi vurdu: Yetkililerden destek talebi

İzmir Seferihisar ilçesinde dört gündür aralıksız yağan yağmur dalındaki mandalinaya hasar verdi; mandalina üreticileri zor durumda kaldı. 

EKONOMİ 15.12.2020, 12:12
Yağmur üreticiyi vurdu: Yetkililerden destek talebi

Seferihisar'ın mandalina bahçeleri, aralıksız yağan ve mevsim normallerinin çok üstündeki yağmurdan olumsuz etkilendi. Yağışlardan dolayı mandalina bahçelerini sular bastı. Mevsim normallerinin üzerinde yağan yağmur mantar hastalığı getirdi.  Dört gün boyunca sular altında kalan mandalina bahçelerindeki mahsülün üstünde siyah lekeler (mantar hastalığı) oluşarak tüketilemeyecek hale geldi. Yaşanan olumsuz şartlardan ötürü hasadı aksayan mandalinalar hakkında SEFEKO Kooperatif Başkanı Ahmet Sayarer ve üreticiler açıklamalarda bulundu.DEVLET DESTEKLİ SİGORTA HİZMET VERMİYOR

Mandalinaların ağaçta kaldığını ve piyasa değerini kaybettiğini ifade eden SEFEKO Kooperatif Başkanı Ahmet Sayarer, "Günlerdir yoğun bir şekilde yağan yağmurlardan sonra mandalinalarımızı telef olmuş şekilde bulduk. Mandalinalar tüketilemeyecek duruma geldi. Bahçelerimiz devlet destekli TARSİM sigorta şirketi tarafından sigortalı olmasına rağmen şirket bu olayın kapsam dışı olduğunu söylüyor.  Kooperatifimizin yaklaşık 1000 ton malı ziyan oldu. 10 Yıl öncede aynı şekilde bu afeti yaşadık. O zamanda zarar karşılanmamıştı " diyen Sayarer tepkisini dile getirdi.

Zor durumda kalan üreticiler, acilen yetkililerden gereken desteği bekliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
29°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?