‘Türkiye’de vergi sisteminde reform yapılmalı’

Bülent Kepenek ile Emek Dünyası’nın konuğu VAVEK Genel Başkanı Turgay Bozoğlu oldu.Bozoğlu, VAVEK’in kuruluşundan ve amaçlarından bahsederek, Türkiye’nin vergi sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu

EKONOMİ 21.01.2021, 15:34
‘Türkiye’de vergi sisteminde reform yapılmalı’

İz Tv’de ekranlarında yayınlanan Bülent Kepenek ile Emek Dünyası’nın canlı yayın konuğu Turgay Bozoğlu oldu. Bozoğlu, Türkiye’deki vergi sistemini ve nasıl ele alındığına dair önemli açıklamalarda bulundu. VAVEK (Vatadaşın Vergisini Koruma Derneği)’in kuruluşundan ve dernek olarak amaçlarından bahsederek konuşmasına başlayan Bozoğlu, “1997 yılında kurulan derneğimiz, önemli isimler tarafından da başkanlık yapmıştır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlık yaparak, etkin bir çalışma yapmıştır. Dernek, dönemim koşulları daha farklı olduğu için sesini duyurma imkanı bulmuştur. Bu durum hem büroksi hem de hükümet tarafından bu ses duyulmuştur. Zaman içerisinde medyanın gücünün baskı altına alınmasıyla farklı seslerin duyulması azaltılmıştır. Derneğin ismi silinir olmuş ve bugünlerde az biliniyor” dedi.

Seçildikten sonra ne yapabiliriz dedik. Açıkçası pandemi dönemi de girdi ve dünya da değiştiği için sosyal medya da var olalım dedik. Vatandaşın vergisini koruma derneği ancak şimdiye kadar profesyonel isimler yer almış. Bizim yönetim kurulumuzdaki 7 kişiden birisi iş adamıdır. Çünkü vergi mükelleflerinde vatandaşla doğrudan iletişimde olmasını istiyoruz. Bu nedenle internet sayfamızdan da üyelik işlerimizi de başlattık”

VAVEK Derneğinin amaçlarından da bahseden Bozoğlu, “Verginin adil ve etkin toplanmasını, ancak toplanan paranın da doğru harcanmasını istiyoruz. Vatandaşın her kuruşunun hesabını sormak üzere kurulan bir derneğiz. Bunun için kamu harcamalarını takip ediyoruz” dedi.

Devletlerin evrilmesi ve mülkiyetlerin gelişmesiyle vergilerin toplanmaya, bugünkü modern vergi kavramının oluştuğunu söyleyen Bozoğlu, “Devlet dediğimiz organizasyon, halkın ihtiyaçları için gelire ihtiyaç duyuyor. Bütün modern devletlerde birinci olarak vergi toplanır. İkincisi de bazı hazine dışı gelirleriniz olur.1215 Magna Carta Anlaşması oldukça önemlidir. Bizdeki gelir vergisi sistemi kazanç üzerinden vergiler gelir ve kurumlar vergisi üzerinden ödeniyor. Önemli sayıda yaklaşık 2 milyona yakın gelir vergisi beyan edenler var. 981 bin de kurumlar vergisi beyanlarımız var. Diğerleri spotaş yoluyla ödüyor. Bu durum iş veren kesip yatırdığı için cebinizden çıktığını o anda fark etmiyorsunuz. Cumhurbaşkanı’nın bindiği uçaktan, yapılan kamu harcamalarına kadar sizin paranızdır” dedi

‘VERGİ DIŞILIK FAZLA’

Türkiye’de vergi dışılığın fazla olduğunu belirten Bozoğlu, “ Çalışma Bakanlığı 2016 yılından beri asgari ücretli sayısını açıklamıyor. Neden yayınlanmıyor? Ölçtüğünüz kadar yönetirsiniz. Ben bildiklerini düşünüyorum ve iki sebebi var. Birisi vergi, diğeri de Türkiye’de çalışanların önemli bölümü asgari ücretli haline gelmiştir. Asgari ücret temel ücrettir ve alt sınırdır. Ancak bu Türkiye’de değişmiyor” dedi

MİLLİ GELİR DÜŞTÜ

Türkiye’de çalışan haklarının eridiğinin altını çizen Bozoğlu, “Ülkede pastanın küçülmesiyle karşı karşıyayız. En yüksek milli gelirinin olduğu yıl 2013’tür. Bu yılda 951 milyar dolar milli gelir, kişi başına 12 bin 500 dolar düşmekteydi. Günümüzde ise, milli gelir 739 milyar dolar, kişi başınaysa 8 bin 827 dolara denk düşmektedir. 7 yıl geçmesine ve nüfusumuz artmasına rağmen gelirimiz azalmıştır” dedi.

2008’deki finansal krizinin kapitalizmin önemli bir sorunu olduğunu ve tam olarak çözülmediğini söyleyen Bozoğlu, “İktisatçı olarak yaklaştığımda Türkiye’nin imdadına yetiştiğimizi düşünüyorum. Ülkemizde Kemal Derviş ile kurulan güçlü ekonomik modele geçilemedi. İstihdam yaratan bir model değildi. Ancak mali bir disipline getirse de burada tükenmişlik yaşandı. 2008 yılındaki krizde büyük devletlerin para bastı ve nedeni ekonominin çarkları dönsün diyeydi. Ancak güven olmadığı için gelişmekte olan ülkelere yöneldiler. Bunu kötü değerlendiren ülkelerden birisiydik” açıklamasında bulundu.

VERGİ SİSTEMİNDE REFORM

Türkiye’nin vergi sisteminde temel bir reform yapılması gerektiğini söyleyen Bozoğlu, “Türkiye’de vergi toplamaktan çok harcama kısmında sorun var. Vergi kanuna ilişkin iki yaklaşım vardır. Biri ‘ne tartış’ teorisi, diğeri de ülkemizde kullanılan ‘kaynak’ teorisidir. Vergi kaçırma kanunların izin vermediği şekilde hesaplar eksik kaydetme, zamanında ödememeyle ilgili birşeydir. Kaçınma ise, boşluklardan faydalanmadır. Verginin yüksek toplanabilmesi için temel şartlar birisi daha düşük oranlı ama yaygın katılımın olduğu vergi sistemine gidilmelidir. Düşük oranlı ancak toplanabilen adil bir sistem kurulursa devlette kazançlı çıkar” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Kılıçdaroğlu’na ziyarette bulunduklarını dile getiren Bozoğlu, “VAVEK’in faaliyetlerinin artmasına ilişkin tavsiyeleri oldu. Kendisi, vatandaşın vergisini korumanın her zamankinden daha önemli olduğunu belirtti. Diğer somut olaylarda ziyaretimizde gündeme de değindi” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208