Susam sektörü büyümeye devam ediyor

Torbalı Ticaret Odası (TTO), susamın Çad'da ekilmesi ve Türkiye'ye getirilmesi konusunun görüşüldüğü toplantıya ev sahipliği yaptı.

EKONOMİ 26.08.2019, 11:57
Susam sektörü büyümeye devam ediyor

Türkiye Cumhuriyeti Çad Encemine Büyükelçisi Erdal Sabri Ergen ile Ege ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde susam sektöründe faaliyet gösteren firmalar Çad'da susam ektirilip, Türkiye'ye getirilmesi konusunu görüşmek için TTO'da bir araya geldi. Toplantı, TTO Başkanı Abdulvahap Olgun ve Meclis Başkanı Erkan Aksoy'un ev sahipliğinde gerçekleşti. Büyükelçi Ergen, yaptığı konuşmada geçen şubat ayında Türkiye'ye gelen Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi Itno ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerde 60 milyon dolar olan ticaret hacmini 100 milyon dolara çıkarma kararı alındığını hatırlattı. İki ülkenin cumhurbaşkanının ekonomik iş birliğinin artması talimatı verdiğini söyleyen Ergen, susam üretimi konusunda çalışma başlatıldığını söyledi. Türkiye'nin Çad'dan yaptığı ithalatın büyük bir bölümünün susamdan oluştuğunu söyleyen Ergen, "Başlattığımız proje bir kalkınma projesidir. Çad'da ekim yaptırdık, şimdi hasat zamanı. Ektirdiğimiz susamların Türkiye'deki alıcılar ile buluşturacağız. Bu konuda Torbalı Ticaret Odası bizi sektör temsilcileri ile buluşturdu. İnanıyorum ki gelecek yıllarda proje daha da kökleşip; Çad'da en önemli aktörler Türk iş adamları olacaktır" dedi.

Projenin Türkiye ayağına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden TTO Başkanı Olgun, "Dış ticarete çok önem veriyoruz. Yılbaşında faaliyete geçirdiğimiz dış ticaret birimimizde önemli işlere imza attık. Bugün de Çad'da kalkınmayı sağlayacak, Türkiye'de de susam alıcılarına önemli bir avantaj sağlayacak projeye ev sahipliği yaptık" diye konuştu. İzmir ve Mersin bölgesindeki susam alıcıları için Çad'ın önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Olgun, "TİKA ve Büyükelçiliğimiz önemli bir çalışma başlattı. Bizim ülke olarak Afrika'da olmamız çok önemli. Bu bölgeler oldukça bakir. Gelişmiş tüm ülkeler buralarda önemli işlere imza atıyor. Bizim tarihsel bağlarımız mevcut. Daha fazla etkili olmamız için ticari iş birliklerimizi artırmamız gerekiyor" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208