Şahin Fırat, ekonomide çözüm için ''tek adam'dan vazgeçilmeli'' dedi!

Ekonomist Şahin Fırat, Tugay Can’ın programında ekonominin düzelmesinin tek adam yönetiminin bırakılmasından geçtiğini söyledi.

EKONOMİ 11.09.2020, 16:06
Şahin Fırat, ekonomide çözüm için ''tek adam'dan vazgeçilmeli'' dedi!

Ekonomist Şahin Fırat, “Ekonomi sadece rakamları düzeltmekle olmaz. Pandemi sürecinde gösterilen rakamlara insanlar, bilim insanları inanmıyor. Vakaların rakamları inandırıcılığını yitiriyor. Bu da ekonomiye yansıyor. Turist gelmiyor buraya, neden? Çünkü inandırıcı bulmuyor. İnandırıcı olmak lazım. Neyin ne olduğunu herkes çok iyi bliyor. Hastaneler dolu, pozitif çıkan hastayı evine gönderiyorlar. Halkı kandırmayacak sağlıklı rakamların vatandaşla paylaşılması önemli” dedi.

“Tek adam yönetiminin ekonomiye vurduğu en büyük darbe, cumhurbaşkanına tek kelime sormadan bir tanesi iş yapamıyor” diyen Fırat, “TÜİK rakam açıklayacak yukardan haber bekliyor, Merkez Bankası Para Birimi yukardan haber bekliyor. Ülke tek kişini ağzına bakıyor. Bir ülkeyi tek kişi yönetemez. Ekonomi nasıl kurtulur? İlk madde, tek adam yönetimi bırakılmalı. İki hukuk systemi, çağdaş normlar olan hukuk sistemi oluşturmamız lazım. Gerçek rakamları vatandaş biliyor. Yüzde 30’ları bulan bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Kimseyi kandırmaya gerek yok, kaç açık işletme var? Kaç çalışan kaldı pandemiden sonra? Kendi halkını kandırmayacaksın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?