Pamuk üreticisi zarar etmek istemiyor

Menemen'de bu yılki pamuk veriminden memnun olduklarını belirten Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, pamuk üreticisinin zarar etmemesi için alım fiyatlarının arttırılmasını istedi.

EKONOMİ 11.10.2016, 12:30 11.10.2016, 16:29
Pamuk üreticisi zarar etmek istemiyor

Menemen'de üretilen pamuğun lif ve renk kalitesinin fazla olduğunu dile getiren Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, ilçe genelinde üreticilerin pamuk toplamaya başladığını söyledi.

İlçede 140 bin dönüm civarında pamuk ekildiğini anlatan Karagöl, "Şu an İzmir ilçeleri içinde en fazla pamuk üretilen yer Menemen. Türkiye'de de güneydoğudan sonra Aydın-Söke ve sonra da Menemen geliyor. Verim iyi ve ekili alanda yüzde on gibi bir artış var. Dünya piyasalarında pamuğun kilo başına alım fiyatı 5 lira 30 kuruştur. İthal pamuğun Türkiye'ye teslimi 5 lira 50 kuruş iken borsada çiftçinin malını 4 lira 80 kuruştan alıyorlar. Aradaki bu farkı görünce çiftçimize büyük haksızlık yapıldığını anlıyoruz. Devlet desteklemesi olmasa bu yıl verim iyi olmasına karşın pamuk üreticileri zarar edecek" diye konuştu.

Bu yıl pamukta nitrat kullanımının yasaklandığını anlatan Karagöl, "Eğer nitrat atılsaydı kozalar daha güzel, kaliteli olurdu. Yine de temiz ve verimli bir ürün oldu" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
13°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?