Oda Başkanı Baransel: Kuyumcu esnafı bankaların kıskacında!

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Baransel, düğünlerin olmamasının esnafı yıprattığını, kirayı zor ödediklerini belirtirken aynı zamanda ‘kuyumcu esnafı’nın bankaların kıskacı altında olduğunu söyledi.

EKONOMİ 26.10.2020, 12:26 26.10.2020, 12:30
Oda Başkanı Baransel: Kuyumcu esnafı bankaların kıskacında!

İz Tv’de yayınlanan Özgür Coşkun ile Sektör programının canlı yayın konuğu olan İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, kuyumcuların bankaların tehdidi altında olduğunu söyledi. Baransel, ayrıca son dönemde altın ve dövizin yükselmesini, kuyumcu esnafının yaşadığı sıkıntıları ve oda olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Salgın döneminde özellikle işlerin sıkıntıya girdiğini belirten Baransel, “Düğünlerin olmaması esnafımızın sıkıntılarını başlattı. Bu süreçte dükkan sahipleri kiralarını alıyorlar. Ancak esnaf kirayı çıkaramıyor. Zor bir şekilde ayakta durmaya çalışıyoruz. Tek etkilenilmeyen yanı altının yükselmesi oldu. Ancak iş olmadığında malın değerinin olmasının da anlamı olmuyor” dedi

‘ESNAF ETKİLENDİ’

“Pandemi, yatırımcıların altına yönelmesini sağladı ancak bu dönemde bitti. Ocak’tan sonra esnafın kredi ödemesi başlayacak. Ancak faizler durmuyor ve tedirginlikler yaşıyoruz” diyen Baransel, “TEB genel müdürleriyle görüşmem olacak. 6 yıl önce tonlarca altın dağıtıldı. Şu an o günkü altın bazından ödüyoruz. Bizlere verdiği sözlerde yıl sonunda yüzde 20’ydi, 2 ay sonra tekrar alabilirsiniz vaadiyle verilmişti. Şimdi sıkıştırmaya başladılar. Kuyumcu bankacı kıskacı altındadır. Bununla ilgili görüşmeye gideceğim ve gerekirse konuyu medyaya da taşıyacağız” diye konuştu. Pandemi nedeniyle düğünlerin iptal olmasının esnafı etkilediğini belirten Baransel, “Sağlık önceliğimiz tabi ama düğünlerin olmaması bizleri yıprattı” ifadelerini kullandı.

‘SAHTE OLABİLİR’

Altının yükselmesinden dolayı sahte altının arttığını söyleyen Baransel, “Kuyumcuların etrafında oluşan bijuteri tarzındaki yapılaşmalara da karşıyız. Bazı kuyumcu arkadaşlarımızda vitrinlerine demo olarak ürünleri koyuyordu. Bunlar yasaklandı. Maliye geldiğinde vitrinde ürünü gördüğünde bunu altın olarak tartar. Kuyumcularımızın yüzde 90’nında kaldırıldı. Bu mağazalar bizleri etkisi altına aldı. Döviz bürosuyla sıkıntılarımız var. Bu bürolardaki izinler darphane ve damga matbaasından alıp satabilirler. Ancak işi değiştirerek, vatandaşa satma işine çevirdiler. Açıkçası alınan mal sahte olabilir, ikinci el olabilir. Eritmeden halka satılıyor. Yapılan bu işte kuyumcuya darbe vuruluyor” dedi

TEŞEKKÜR ETTİ

İzmir Kuyumcular Odası’nın önemli bir projeye imza attığını söyleyen Baransel, Gematoloji Laboratuvarının açılmasına ilişkin, “Kuracağımız laboratuvar sadece İzmir’e ait olsun istemedik. İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’e bu konudaki desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Laboratuvarımız kuruldu. Laboratuvarın benzeri verilen sertifikadan dolayı yok. Ancak salgın süreci nedeniyle yurtdışından makinelerin gelmesi uzun zaman alıyor. Açılması için 2 aylık bir sürecimiz kaldı. Tüm Ege bölgesine hizmet vereceğiz. Hem vatandaş hem de kuyumcu esnafımız faydalanacak” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?