“Kemeraltı esnafı kimsenin umurunda değil”

Kemeraltı Hayat Platformu komisyon sözcüsü Berna Can : “ Kemeraltı Çarşısı kaderine terkedilmiş durumda, esnaf ve sorunları Kimsenin Umurunda Değil !”

EKONOMİ 23.03.2020, 10:20 23.03.2020, 10:25
“Kemeraltı esnafı kimsenin umurunda değil”

Ülkeyi etkisi altına alan salgın büyük firmalardan tutun küçük esnafa kadar tüm halkı etkiledi. Kemeraltı Hayat Platformu ise salgının çarşı esnafı üzerindeki etkisine dair bir basın açıklaması yaptı; 

Dünyanın en büyük açık hava çarşılarından biri olan Kemeraltı Çarşısı Korona diğer bir adıyla Covid19 salgınının etkileri ile savaşıyor.

Aylardır her platformda Kemeraltı Hayat Platformu olarak dile getirdiğimiz ekonomik sıkıntılar ve esnafın sorunlarına bir yenisi daha eklenmiş durumda.

Günde ortalama beş ila yedi bin kişinin ziyaret ettiği tarihi çarşı adeta ıssız bir adaya dönüştü. Covid19 un toplum üzerindeki etkileri psikolojik etkileri bir yana, ekonomik etkileri ile savaşıyor.

Evde Kal kampanyaları sürerken küçük esnaf ve çalışanları; evde kalmakla aç kalmak arasında tercih yapmaya zorlanıyor.

“Evde Kalmak Yetmez Kiralar Ertelenmeli”

Hükümet tarafından açıklanan ekonomik destek paketinin yetersizliği aşikârken Kemeraltı Esnafı kira, sigorta, vergi ve personel giderleri gibi ödemelerle baş başa bırakılmakta. Satış yapamayan esnafın bu giderlerini nasıl ödeyeceği sorusu kimsenin aklına gelmiyor.

Tarihi çarşının bu zor sürece ekonomik anlamda dayanabilmesi ve sevdiğimiz, bildiğimiz hatta ayakta kalması için büyük özveri gösterdiğimiz işletmelerin kepenk indirmemeleri için Kemeraltı esnafı başta olmak üzere; şehrin ileri gelenleri, odalar, dernekler ve STK lar birlik olup başta hükümete sonrasında mülk sahiplerine çağrıda bulunmalıdır.

“Hangisini işten çıkarmalıyım, hangisi işine devam etmeli.”

Bilindiği üzere Kemeraltı çarşısında bulunan dükkânların mülkiyetlerinin yarıya yakını vakıflara ait. Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı’nın görüşmesinden ortaya çıkan sonuçta vakıfların kiralarda herhangi bir erteleme ya da indirim yapmayacağını, bunun tamamen hükümetin inisiyatifinde olduğunu öğrendik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Grand Plaza’nın Balıkçılar Meydanında bulunan dükkânlardan kira alıp almayacağı da muallak. Kendi mal sahibi olan esnaf ise kara kara içinde bulunduğumuz Mart ayı için almış olduğu malların geri ödemesi ve önünü göremediği iş hacminden dolayı çalışanları arasında adeta “ ooo piti piti / karemala sepeti “ oynamakta. Hangisini işten çıkarmalıyım, hangisi işine devam etmeli.

Şunu bütün gönül rahatlığımla söyleyebilirim ki Kemeraltı Çarşısı biterse İzmir’de yaşayan alt ve orta gelir düzeyine sahip vatandaşın başta olmak üzere İzmir ekonomi piyasasının yerel yönetim dâhil hükümete, emeğe ve sermaye gücüne inancı biter.

Evet, evde kalalım ama “ölümü gösterip sıtmaya razı edilmeye” ne bu esnafın, ne de İzmir halkının tahammülü olmadığını da unutmayalım.

Çarşının bu zor günlerinde elbette bölgenin diğer paydaşlarından bir ses yükselmiyor olmamasına şaşırmayın. Açık açık söylüyorum TARKEM A.Ş vb. Zira bu ve benzeri yapılar tarih korumacılığı adı altında “ bu duvarı boyadık, gel bir resim as “ der; siz çerçeveye resmi koyarsınız “ a bu çerçeve bu duvara yakışmadı, dilersen 0,5 kuruşa uygun bir çerçeve verelim “ vs. der ve boyadıkları duvarın yıkılmaya yüz tutmuş kolonları ile ilgilenmezler. Unutulmamalıdır ki; Kemeraltı Çarşısı 10 binden fazla kayıtlı, vergisini ödeyen onurlu esnafıyla yaşamalı ve yaşatılmalıdır.

Biz, Kemeraltı Hayat Platforumu olarak gerek İzmir ekonomisinde söz sahibi olanları, gerekse bölge paydaşlarını görev ve farkındalığa çağırıyor, esnafın sesi olmaya davet ediyoruz. “

Yorumlar (18)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Mustafa 1 yıl önce
Müşterisine hor davranan, ürünün fiyatı bu almıyosan çık git diyen kemeraltı esnafları umarım biraz kendinize gelirsiniz şu olaylardan sonra.
Selen 1 yıl önce
İzmirin alt ve orta gelir düzeyine sahip bireyleri mi? Sattığınız her şey hem ateş pahası hem arap turiste yönelik.10 yıl önce can atarak gittiğimiz çarşının şu an %80 i tesettürlü kesime hitap ediyor.kimsenin işi gücü aksasın istemeyiz elbette ama hem tuttuğunu bırakmayan,kaça kakalarsam kar diye bakacak kadar aç,hem de izmirin en işlek çarşısında pazar günü dükkan açmayacak,pazarlık yapanı dükkanından kovacak kadar doymuş bir esnafı var.yıllardır yerli turisti de hemşehrilerinizi de soğutabildiğiniz kadar soğuttunuz.bu bela herkesin başında,herkes endişeli,herkes işini,kirasını,faturaları,çocuklarını düşünüyor.yıllarca sömürüp sömürüp küresel bir kriz anında bir kaç ay işler kesat diye duygu sömürüsü yapmayın
Kazım 1 yıl önce
Küresel sermayenin köpeği olmuş mağaza ve firmala gidip, 20 TL'ye mal olmuş bir ürüne sırf marka olduğu için 400-500 lira ödeyip poşetini elinde taşırken göğsünü gere gere gere yürüyenler, yerli esnafımıza geldiği zaman 10 TL lik bir üründe bile utanmadan pazarlık yaparsa,1 yılda %32 kira zammı yapılan esnafin tavrıda budur. Kimse kusura bakmasin. İlk önce batı ozentisi markalardan alışveriş yapmak yerine, yerli esnafimizdan alışveriş yapıp milli sermayeyi kaldırmayı herkes öğrenmeli
Rıza 1 yıl önce
Aynen kardeşim...
gıybettin 1 yıl önce
bakan efendi maske üretmeyen fabrikalara el koyarız diyor.vatandaşı haraca baglıyan geçis garantisi verdikleri köprülere de el koyacakmı.akvirüs insanları bitirdi cor virüs son bulur nasıl olsa 20 yıldır intihar edenler ne olacak
Beyhan 1 yıl önce
Kemeraltinida Kemal ve tunç soyer beyler düşünsün
Izmayıl 1 yıl önce
Keslennnn
İZMİRLİ 1 yıl önce
DÜNYAYI SARAN BU SIKINTI ÜLKEYİ ,İZMİR İ TABİKİ KEMERALTI NIDA ETKİLEYECEK BU KAÇINILMAZ. ANCAK KEMERALTI ESNAFI OLARAK KENDİNİZİ DEGİŞTİRMEZ YENİLEMEZ ,İÇİNİZDEKİ VİRÜSLERİ ÇIGIRTKANLARI SEYYALARI KÖTÜ ESNAFLARI TEMİZLEMEZ İSENİZ VİRÜS SİZİ ÇOK KÖTÜ ETKİLER BİR İZMİRLİ OLARAK KEMERALTINI SEVEN BİRİNİN NACİZHANENE TAVSİYESİ. KEMERALTI YAŞAMALI HEP OLMALI, SİZLERDE
Rıza 1 yıl önce
Yıllardr milleti düdüklediniz birazda stoktan yiyin...
Emel 1 yıl önce
Bende kemeraltı esnafıyım ewet doğru bazı esnaflar benim bile çok kızdığım ve onaylamadigim yönleri var ama arkadaşlar hep demiyormuyuz beş parmagin beside aynı değil bir kaç kendini bilmez ınsanların yaptığı şeyleri tüm çarşıya mal etmek yanlış değilmi ordan evine kaç insan ekmek götürüyor..
Ahmet 1 yıl önce
Siz önce komisyonculuğu diğer adı ile hanutçuluk hazancılığı kaldırın. Düğüncü müşteriyi mağaza mağaza gezdirip kazıklatıp komisyon alıyorlar.
SERGUL 1 yıl önce
Kemeraltındaki esnafların hepsi aynı bire bin katıp satıyorlar işine gelmedi mi tersliyip yolluyorlar Şimdi zulaa yaptıkları paraları yesinler onların hiç biyerleri eksilmez ..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?