İzmir Adliyesi'nde kadın hakimiyeti

İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı İbrahim Korkmaz ile Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, 2016 yılı adli yargı faaliyet raporunu açıkladı.

EKONOMİ 15.04.2017, 17:19 15.04.2017, 17:19
İzmir Adliyesi'nde kadın hakimiyeti

İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı İbrahim Korkmaz ile Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, yargının şeffaflık ve hesap verilebilirliğinin geliştirilmesi amacıyla, 2016 yılı adli yargı faaliyet raporunu açıkladı. Raporda, çalışan 1821 personelden 1021'inin kadın, 800'ünün erkek olduğu yer aldı.

Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz, yargının şeffaflık ve hesap verebilirliğinin geliştirilmesi amacıyla, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın genelgesi uyarınca İzmir Adliyesi'nde 2016 yılı adli yargı faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştıklarını dile getirdi.  Korkmaz, şöyle dedi:

"Adalet inancının ve yargıya güvenin, toplumun birleştirici harcına nakledilmesi, insani ve vicdani güzelliklerin pekiştirilmesi, birlik ve beraberliğin geliştirilmesi, demokrasi anlayışının daha derine yerleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün ve hukuk devleti ilkesinin bireysel toplumsal ve kurumsal her alanda savunulmasına zemin oluşturulması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının idamesi bakımından gerekli olmakla birlikte, bağımsız ve tarafsız yargı anlayışı ile liyakate ve kıdeme önem verilmesi, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışının yerleşmesi, ilkelerle hareket edilmesinin benimsenmesi adalet müessesesinin muasır bir verimlilikle işlemesini sağlayacaktır. Değerler çerçevesinde adaletin işlerliği, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sürdürülebilmesi için gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürütmektedir."

İbrahim Korkmaz,  İzmir Adliyesi'nde halk ve avukatların daha kolay hizmet alabilmeleri ve yargı hizmetini daha hızlı sağlayabilmek için önbüroların kurulmasına 2015 yılında başlandığını ve en son olarak Ağır Ceza Mahkemeleri ön bürosunun kurulumu ile tüm önbürolarının kurulumunun tamamlandığını söyledi. 2017 yılı Nisan ayında kurulması planlanan, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere adli süreçte yer alan diğer kırılgan  grupların ifade ve beyan alma işlemlerinde etkin şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla adli görüşme odaları kurulduğunu söyleyen Korkmaz, "15 Temmuz'da gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında, yaşanan ihraç ve görevden uzaklaştırmalar nedeniyle hakim, savcı ve personel eksikliği yaşanmaktadır. Tüm bu eksikliklere rağmen, yargıda hesap verilebilirlik ve şeffaflığı artırmak, adalet hizmetlerini en iyi şekilde vermeye devam ediyoruz. Birliğimizi ve dayanışmamızı bozmayı hedefleyen terör saldırılarının amacına ulaşamadığı gibi, tam aksine birlik ve beraberliğimizi güçlendirmiştir. Anayasaya, kanununa ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm veren hakim ve savcılarımız ile mesai gözetmeksizin üstün gayret ve performans gösteren yargı çalışanlarının, göstermiş oldukları özveri ve fedakarlıklarının devamını diliyorum" diye konuştu.

YILDA 270 BİN DOSYAYA BAKILIYOR

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru da adli hizmetlerin yürütülmesine ilişkin idari ve mali işlemler ile adalet binalarının yönetimi işlemlerinin Cumhuriyet başsavcılıklarınca yapıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Soruşturmaların ulusal ve uluslararası hukuk kuralları ve sözleşmeler uyarınca etkili, verimli ve süratli bir şekilde yürütülmesi için azami derecede gayret gösterilmiş ve gösterilmeye devam edilmektedir. Değişen ve gelişen suç türleri ve sosyal yapı dikkate alınarak uzmanlaşmaya önem verilmiştir. Genel Soruşturma Bürosunun dışında Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Müracaat Bürosu, Suça Sürüklenen Çocuklar Soruşturma Bürosu, Kaçakçılık Suçları Bürosu, Kamu Görevlisi ve Toplum Suçları Bürosu, Fikri ve Sınai Haklar Bürosu, Uzlaştırma Bürosu, Avukat ve Noter Suçları Bürosu, Ön ödeme ve Kabahatler Bürosu, Daimi Arama ve Zamanaşımı Bürosu, Basın Suçları Bürosu, Müracaat Bürosu, Aile İçi Şiddet Bürosu ile Bilişim Suçları Bürosu ve idari diğer birimleri de dahil olmak üzere 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 12 Cumhuriyet Başsavcı vekili, 137 Cumhuriyet Savcısı ve 481 personel ile yıllık gelen ortalama 120 bin, devren gelen 150 bin olmak üzere yılda toplam 270 bin civarında soruşturma evrakına bakılıp, Başsavcılığa tanımlı diğer işlemler yürütülmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızın görev alanında bulunan 17 adet ceza infaz kurumundaki yaklaşık 12 bin 500 civarında hükümlü ve tutuklunun infaz işlemleri ve bu kurumların denetimi ve gözetimi görevi; suçtan arındırma, topluma yeniden kazandırma, meslek edindirme ve geliştirme ilkeleri çerçevesinde çağdaş ceza infaz kuralları dikkate alınarak yürütülmektedir. 2016 yılında ülkemizde yaşanan ve FETÖ Terör Örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişiminde yer alanlar ile bu örgüte mensup olanlar hakkında süratli bir şekilde soruşturmalar başlatılmış ve bir kısmı hakkında davalar açılmıştır. Soruşturmalar halen devam etmektedir. Adalet binalarımızın güvenliğini sağlamaya ve artırmaya yönelik olarak daha önce başlatılan çalışmalarımıza 2016 yılında hız verilmiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük gayret ve özveriyle adaletin tecellisi için çalışacağız. Güzel Ülkemizin yargı hizmetlerinin ve yargı teşkilatının, Hukuk Devleti İlkesi ışığında, bağımsızlık ve tarafsızlık anlayışıyla güvenilirlik, etkinlik ve verimlilikte en üst noktaya taşınması temel hedefimizdir."

4 MİLYON LİRA VEKALET ÜCRETİ ÖDENDİ

Açıklanan faaliyet raporunda, İzmir Adliyesi'nde, verilere göre, son beş yıl içinde gelen dosya sayıları da şu şekilde; 2013 yılında 122 bin 587, 2014 yılında 115 bin 695, 2015 yılında 116 bin 637, 2016 yılında 118 bin 227 ve bu aya kadar da 2017 yılında 21 bin 310. 2016 yılında çeşitli suçlardan adliyeye sevk edilen 5 bin 575 kişiden 2 bin 809'unun tutuklandığı, 2 bin 766 kişinin tutuksuz yargılanmak ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2016 yılında 222 bin 908 dosya geldiği, bunlardan  61 bin 200'üne takipsizlik kararı verildiği, 40 bin 711'ine dava açıldığı, 4 bin 715'ine birleştirme, 320'sine görevsizlik, 7 bin 248'ine yetkisizlik, 25'ine fezleke düzenlenmesi, 3 bin 947'sine kamu davası açılmasının ertelenmesi kararı verildiği belirtildi. 3 bin 896'sına ayırma, 45'ine davaname, 99 bin 928'ine daimi arama kararı ve 873'üne idari yaptırım kararı verildiği kaydedildi. Ayrıca 2016 yılında mahkemelerin 78 bin 534 kişiye mahkumiyet, 1578 kişiye de beraat kararı verdiği, beraat kararları nedeniyle hazine aleyhine, sanıklar lehine toplam 4 milyon 917 bin 880 lira vekalet ücreti de ödendiği dile getirildi.

ADLİYEDE KADIN EGEMENLİĞİ

Faaliyet raporunda ayrıca adliyede çalışan hakim, savcı ve personelin eğitimi ile cinsiyet dağılımı da yer aldı. Buna göre 1821 personelin görev yaptığı adliyede bunlardan 1021'i kadın, 800'ü erkek. Çalışanların yüzde 56'sını kadınlar, yüzde 44'ünü ise erkekler oluşturuyor. Personelin eğitim durumlarının dağılımı ise şu şekilde: 56'sı ilkokul, 57'si ortaokul, 327'si lise, 512'si 2 yıllık üniversite, 824'ü 4 yıllık üniversite, 44'ü yüksek lisans ve 1'i doktora mezunu. Adliyede 98'i kadın, 132'si erkek toplam 230 hakim görev yapıyor. Hakimlerden 205'i lisans, 22'si yüksek lisans, 3'ü doktora mezunu. 150 savcının görev yaptığı adliyede, 143'ü lisans, 5'i yüksek lisans, 2'si doktora mezunu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
31°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?