Genç işadamları gençlere iş için devrede

EGİAD Hayat Okulu Projesi, 150'ye yakın öğrencinin katılımıyla başladı. Ege, Dokuz Eylül, Yaşar, Gediz ve İzmir Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulları'ndan seçilen gençlere verilen eğitimle, bir yandan İzmir'de ara eleman açığına önemli bir katkı, bir yandan da genç işsizliğin önlenmesi açısından küçük de olsa bir destek sağlanmış olacak.

EKONOMİ 04.04.2016, 15:19 04.04.2016, 16:32
Genç işadamları gençlere iş için devrede

Ülkemizdeki genç işsizliğine dikkat çeken, toplumsal patlamaların önüne geçmek için gençlerin elinden tutulmasının önemine işaret eden EGİAD, bu kapsamda Hayat Okulu Projesi'ni 2009 yılından bu yana düzenleyerek bine yakın gencin iş hayatına hazırlanmasına zemin hazırladı. 10 hafta boyunca sürecek eğitimlerde öğrencilerle bir araya gelen EGİAD Başkanı Seda Kaya, hedeflerinin, üniversite programında edindirilen teknik yeterliliklerin sosyal gelişim ile desteklenmesi olduğunu belirterek, EGİAD Hayat Okulu'ndan mezun olan gençlerin iş hayatına 1-0 önde başlayabildiklerini ifade etti. İzmir'den başka şehirlere doğru süren iş kaybının önüne geçmeyi de amaçladıklarını kaydeden Kaya, “İstatistikler göstermektedir ki, başka şehirlere ya da ülkelere okumaya giden öğrencilerimizin büyük çoğunluğu ne yazık ki geri dönmemektedir. Bunun için bu gençlerin İzmir'de kentimizde, çalışabilecekleri ortamların sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz. Gelişmiş kentler ve ülkeler kendi insan kaynakları dışında dünyanın her tarafından yetişmiş zeki insanları kendi bölgelerine çekmek için projeler üretirken, gençlerin istihdam gücünü ekonomiye katarken biz de bu bölgenin bir iş örgütü olarak genç istihdamını ve ekonomiye sağlayacağı katkı ve faydayı yadsıyamayız. Gençlere verilen hiçbir emek kesinlikle boşa gitmiyor" dedi.

Türkiye'deki sayılı sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerinden biri olduğunu vurgulayan Seda Kaya, genç işsizliğinin önüne geçilmesi adına meslek okullarının çok önemli bir yere sahip olduğuna da vurgu yaparak, bu proje ile şu ana kadar bine yakın gencin iş hayatına atılabildiğinin altını çizdi.


İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
sisli
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?