EBSO'dan mesleki yeterlilik belgesi

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Türkiye'de ilk kez tehlikeli işlerde çalışanlar için zorunlu kılınan Mesleki Yeterlilik Belgesi'ni ilk veren oda oldu. 20 beton işçisine işlerini nasıl yapacaklarının yanısıra iş güvenliği eğitimi de verildi. Belgeyi almak için son tarih 26 Mayıs. Haziran'da başlayacak denetimlerde işçisini belgelendirmeyen işyerlerine ağır para cezası kesilecek.

EKONOMİ 01.02.2016, 19:21 01.02.2016, 18:23
EBSO'dan mesleki yeterlilik belgesi

Tehlikeli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin yayınlanan bir tebliğle zorunlu hale getirilmesinin ardından mesleki eğitimler başladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) eğitimi ve belgeyi veren ilk oda oldu. 20 kişi sınavı geçerek belgeyi almaya hak kazanırken düzenlenen törende beş kişiye belgesi teslim edildi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, öncelikli olarak 41 mesleğin belirlendiğini bu sayının artacağını, işçilere işin nasıl yapılacağının yanı sıra iş güvenliği konusunda da eğitim verildiğini anlattı. Yorgancılar, şöyle konuştu:

“Türkiye'deki ilkleri yapan oda olarak Mesleki Eğitim Yeterlilik Belgesi'ni de biz verdik. Devletimiz tarafından ortaya konan tebliğle riskli mesleklerde yeterlilik olmayan kişilerin artık işyerlerinde çalışabilmeleri sözkonusu değil. Betonarme demircisi olarak belgelerini işçilerimize verdik. Mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişileri çalıştıran firmalara ağır para cezaları geliyor. 26 Mayıs son tarih. Haziran'da denetimler başlayacak. Bu tarihten önce herkesin bu belgeyi alması gerekiyor. İşçiler eğitimin ardından sınava giriyor. İki sınav hakları var. İnşaatta betonarme demircisine demirin nasıl taşınması gerektiğinin yanı sıra eline eldiven giymesi başına kask takması öğretiliyor. Belgelendirme ücreti İşsizlik Fonu'ndan karşılanıyor. İşverene masrafı olmuyor sadece bize ulaşsınlar. Odamızda bununla ilgili masa kuruldu. Talepleri alıp, sektörlerle ilgili dağılımı yapıp, eğitimi verip sınavın ardından belgelendirmeyi gerçekleştireceğiz."


Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?