Dolardaki ani dalgalanmaya milletvekillerinden tepki

Gece geç saatlerde dolarda yaşanan ani dalganlamaya CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter, Atila Serter, Ednan Arslan, Sevda Erdan Kılıç ve HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni tepki gösterdi.

EKONOMİ 27.08.2019, 15:16 29.08.2019, 12:59
Dolardaki ani dalgalanmaya milletvekillerinden tepki

Dolar 26 Ağustos sabaha karşı 1:20’de 5.8 seviyesinden 6,38 seviyelerine yükselip, gece 2’de ise tekrar 5,8 seviyelerine geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Büyük Taarruzun ve Malazgirt Meydan Muharebesinin yıldönümü olan 26 Ağustos gecesi, bu halkın topraklarına sahip çıktığı mücadele gününde birilerinin derdi ceplerini doldurmak olmuş! Yazık” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel ise “Anında alıp satmalar söz konusu olabiliyor. Dolar alıp satanlar var. İncelemesi gereken bir olay diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Kendisinin bir ekonomist olmadığını ancak gecenin vakti yaşanan dalgalanmanın araştırılması ve kimlerin dolar üzerinden alım satım yaptığının incelenmesi gerektiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Böyle bir dalgalanma çok sıkıntılı. Bu nasıl bir dalgalanma? Demek ki biz hala kırılgan bir ekomomiye sahibiz” açıklamasında bulundu.

Murat Çepni ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Dolarda bu sabah saatlerinde yaşanan ani fiyat yükselişine dair esas dikkat çekilmesi gereken nokta, dünya kapitalist sistemin bir çok noktada sancılar çekiyor olması. Henüz küresel bir krizden bahsedemiyorsak da, büyük ekonomilerin hızında düşüş var. Bu da emperyalist ülkeler arasındaki rekabeti derinleştiriyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları bunun bir örneği. Dolayısıyla küresel piyasalarda kırılganlık artıyor. Türkiye ise zaten çok boyutlu kriz yaşıyor. Borç krizi, siyasi kriz, uluslararası ilişkilerdeki kriz... AKP-MHP ittifakının bütün bu konularda yapabileceği tek şey daha fazla baskıyı, hukuksuzluğu derinleştimek. İşte belediyelere kayyum atanması böyle bir şey. Terör suçlamasıyla büyük bir yolsuzluk ve hukuksuzluk yapılıyor. Çünkü hukuksuzluk ortamında yolsuzluk ve elkoyma, yandaşları kayırma işlerini rahatça yapabiliyorlar. Türkiye hukuk devleti olmaktan çok çıktı. Dolayısıyla ekonomide de kırılganlık artıyor. Doların önümüzdeki dönemde de yükselişi bekleniyor. Türkiye yıl sonuna kadar ödeyeceği borç duruyor. Bu borç nasıl ödenecek?”

Ağustos ayının başlarında iktidar yanlısı gazetelerden birisinin, “Psikolojik sınır olan 5.70’in altına düşmesiyle birlikte doların 4.70 seviyelerine kadar gelebilme ihtimali konuşuluyor.” dediğini ifade eden Kılıç, o günlerde ekonomi ile ilgisi olan ya da olmayan birçok kişi veya kuruluşun, dolarda trendin döndüğünü, düşüşün başladığını söylediğini aktardı. CHP’li Kılıç, “Dolarda yeni hedef 4.7026 Türk Lirası” denildiğini, hatta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Türbülanstan çıktık” diyerek ekonomik krizin bittiğini ilan ettiğini kaydetti. Av. Sevda Erdan Kılıç, şöyle konuştu: “Evet sanki türbülans bitmiş gibi görünüyordu. Ancak Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın gönderilmesine, Bankanın tecrübeli idarecilerinin sepetlenmesine ve göreve yeni gelen Başkanın para politikasını hızla gevşetmesine rağmen, dolar TL karşısında değer kazanmak bir yana değer kaybetmeye başlıyordu. AKP, şunun hesabını yapıyordu: ‘Merkez Bankası’nın adımlarının devamı gelecek, faiz indirimleri sonbaharda sürecek, ekonomi canlanacak, şahlanacak, vatandaş ekonomideki olumlu gelişmeyi hissedecek ve kriz nedeniyle partisine kızan seçmen de AKP’ye geri dönecekti. Ancak böyle olmadı, hesap tutmadı, dolar yeniden yükselmeye başladı. Ekonominin iyi gitmediğini zaten biz CHP olarak uzun süredir söylüyorduk ama artık bunu herkes görmeye ve söylemeye başladı. Merkez Bankası’nın yedek akçesi Hazine’ye aktarılmasaydı temmuz ayında bütçe açığı patlayacaktı. Merkez Bankası ekonomiyi canlandırabilmek için para politikasını gevşettikçe gevşetiyor; faizleri indiriyor, bankaları da daha fazla kredi vermeye zorluyor. Ancak ne yapılırsa yapılsın olmuyordu, ekonomi düzelmiyordu.” Av. Kılıç, “Dolar gece aniden 6.38’e yükselince insanın aklına, ‘acaba birileri elindeki doları satıp bu yükselişte zengin oldu mu?’ sorusu geliyor. Evet, bu doların birdenbire artmasından birileri zengin oldu mu? Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bürokratlarından açıklama bekliyoruz. Kim ya da kimler zengin oldu?”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
11°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208