"Çarklar dönsün istiyoruz"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizm sektörünün döviz girdisiyle yapmayı planladığı yatırımları yaşama gerçekleştirmekte zorlandığını belirtti.

EKONOMİ 14.10.2016, 13:36 14.10.2016, 14:33
"Çarklar dönsün istiyoruz"

İşler, “Sektör Eximbank'tan orta ve uzun vadeli kredi kullanabilmeli, yüzde 50 teminatla yüzde 100 kredi alabilmeli. Bunun için mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılmalı" dedi.

ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türk Eximbank Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Eximbank Bölge Müdürü Ferhat Fırat ve Eximbank Uzmanı Gökçen Ertuğrul ile bir araya gelen İşler'e ETİK Yeminli Mali Müşaviri Ali Çağatay ile ETİK üyeleri de eşlik etti.Turizm sektörünün krizle birlikte derinleşen finansman sorununa çözüm arayışı içinde olduklarını belirten Mehmet İşler, “Kredi Garanti Fonu bir seçenek. Sektör Eximbank seçeneğini değerlendirmek istiyor" dedi. İşler, “Çalışalım, kazanalım, katma değer üretelim, vergi üretelim, çarklar dönsün istiyoruz. Finansman arayışındaki turizmcilerin Eximbank kredilerinden daha uygun koşullarda yararlanmasını arzu ediyoruz" diye konuştu. Turizm sektörüne her türlü desteğe ve bilgilendirmeye hazır olduklarını belirten Türk Eximbank Bölge Müdürü Ferhat Fırat, 11 kredi programını bölgeden yürüttüklerini söyledi. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduklarını anlatan Fırat, “Hiç bir banka kredisi Eximbank kredileriyle yarışamaz. Eğer firma teminat getirirse, çok cazip koşullarda kredi verebiliyoruz. Amacımız, sektöre krediler yoluyla destek vermekö dedi. Eximbank Uzmanı Gökçen Ertuğrul, turizm sektöründe kısa vadeli kredi kullanan müşterileri bulunduğunu söyledi. Kredi tutarınca teminat istediklerini hatırlatan Ertuğrul, müşterilerine diğer kredilere göre daha avantajlı reeskont kredisi kullandırdıklarını belirtti. Gökçen Ertuğrul, “Turizm işletmeleri için kredi vadesi TL kredilerde azami 360 gün, döviz kredilerde ise 720 gündürö bilgisini paylaştı.Eximbank'ın ticari bankalara oranla daha düşük oranlı faizle kredi verdiğini, ancak yüzde 100 teminat istediğini anlatan ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Turizm sektörünün yapısı gereği, yatırım 10 - 15 yılda geri dönebiliyor. Kredi vadeleri kısa. teminat konusu bizi zorluyor. Eximbank yatırım kredisi vermiyor" dedi.

TÜROFED olarak konuyu Ekonomi Bakanlığı'na ileteceklerini, kredi vadelerinin arttırılmasını, teminat oranlarının düşürülmesini talep edeceklerini anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçiyor. Turizmdeki büyük ölçekli gerilemeyle birlikte istihdam azaldı, döviz girdisi azaldı. Sektör zor durumda. Bankalarla borcunu çevirebileceği ya da yatırım yapabileceği kredinin peşine düştü. Sektör ihracatçı sayılıyor ama KDV muafiyetinden yararlanamıyor. Mevcut yasa ve yönetmelikler ihtiyacı karşılamıyor. Mevzuat elimizi kolumu bağlıyor. Mevzuatın yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Sektör Eximbank'tan orta ve uzun vadeli kredi kullanabilmeli, yüzde 50 teminatla yüzde 100 kredi alabilmeli."

ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, zor günler geçiren turizm sektörünün döviz girdisiyle yapmayı planladığı yatırımları yaşama gerçekleştirmekte zorlandığını bunun için finansman arayışına girdiğini hatırlattı. “Eximbank'ın ve diğer finansman kuruluşlarının turizm sektörünün koşullarını göz önüne almasını istediklerini anlatan İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Yarım kalan yatırımların tamamlanması, borçların çevirilebilmesi için bu gerekli. Mevzuatta değişiklikler yıl sonuna kadar yapılabilir. Ocak 2017'de yürürlüğe girecek değişiklikler sektöre can suyu olacaktır. Biz çökersek, finansman kuruluşları kredi verecek kimse bulamayacak. Süt veren ineği, yumurtlayan tavuğu kesmemek gerek. Sektörün ihtiyacı olan değişim ve dönüşümü sağlamak için girişimlerde bulunacağız."

ETİK Başkanı Mehmet İşler, Ekim ayı sonunda Eximbank ve Kredi Garanti Fonu yetkilileriyle birlik üyesi turizmcilere yönelik bilgilendime toplantısı düzenleyeceklerini söyledi. İşler, mevzuatta, ilgili yasa ve yönetmeliklerde yapılmasını istedikleri değişiklikleri, sektörün bileşenlerini bir araya getirecekleri arama toplantısında ele alacaklarını sözlerine ekledi.
ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Eximbank Bölge Müdürü Ferhat Fırat'a verdikleri bilgiler için teşekkür ederek ziyaret anısına ebru uygulanmış doğal taşla oluşturulan bir tablo plaket sundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?