'Başkanlık rejimi ve talancılar ülkeyi el ele ekonomik krize sürüklüyor'

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İzmir Milletvekili ekonomist Selin Sayek Böke, artan döviz fiyatlarına dikkat çekerek Türkiye'nin ekonomik krize doğru gittiğini dile getirdi.

EKONOMİ 07.08.2018, 10:06 07.08.2018, 13:24
'Başkanlık rejimi ve talancılar ülkeyi el ele ekonomik krize sürüklüyor'

İZ GAZETE - CHP İzmir Mileltvekili ekonomist Selin Sayek Böke, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, dolar ve eurodaki artışı başkanlık sistemi ve bu sistemin devam etmesini isteyen rantçılara bağladı. 

Böke  yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın yan yol politikalarla siyasetçiler memnun ettiğini fakat halkın ekonomik kriz altında yok olduğunu belirtti.

Böke'nin son günlerde rekor üstüne rekor kıran dolar ve kötüye giden ekonomiyi değerlendirdiği açıklaması şu şekilde; "Döviz 5,28! Kurumsal yapı çökünce fiyatlar da çöküyor. Merkez Bankası’nın yan yol politikalarla siyasetçi memnun etme gayretkeşliği ve siyasi baskının maliyetini halk ve toplumun yok sayılan yüzde 99’u ödüyoruz! Başkanlık rejimi ve onların koruyup kolladığı rantçı talancılar ülkeyi elele ekonomik krize sürüklüyor koşar adım! Maliyeti ne derseniz işte burada: TL’de bu sene yaşanan yüzde 40 değer kaybının enflasyona etkisi 6 puan! Önümüzdeki 12 ayda ödememiz gereken dış borç sırf bu seneki TL kaybından dolayı 275 milyar TL daha pahalı! Borçlu şirketlerimizin kaybını yazmadan yaşıyoruz. Etrafımızdaki tüm KOBİler ya işten çıkartmalara ya da tamamen tasfiyeye başladı. Yeniden yapılandırma peşinde koşan büyüklerde çalışanlar topun ağzında. Vergiyle, zamla, ücret kısıntısıyla, halka acı reçete yüklenmesine izin vermemeliyiz! Bu çöküşün siyasi ve ekonomik sorumlulularının bu yükü yüklenmesini sağlamalıyız. İhtiyaç vergiyse bu düzenin ortağı rantçı sermaye yükü üstlenmeli! Bu düzende yok sayılan çalışanlar değil!"

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208