Av sezonu açıldı! İzmir’de balık fiyatları nasıl olacak?

İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Metin Karan, açılan balık av sezonu hakkındaki değerlendirmelerini İz Gazete’ye anlattı. Karan, av sezonunun balık çeşitliliğine ve fiyatlarına olumlu etkisi olacağına dikkat çekerken, koronavirüs kısıtlamalarının geri gelmesi halinde balıkçıların zor durumda olacağını da belirtti.

EKONOMİ 03.09.2020, 12:40 03.09.2020, 12:54
Av sezonu açıldı! İzmir’de balık fiyatları nasıl olacak?

ATA BİLGİNPERK/ İZGAZETE - Balıkçıların av sezonundan beklentilerinin olumlu olduğunu söyleyen Karan, “Bu seneki av sezonu verimli geçecek” ifadelerinin kullandı. Satışa sunulan balıklarda artış olacağını da belirten Karan, bu sebeple balık fiyatlarının düşeceğini de “Balıklar çoğaldıkça fiyatlar düşer, onun için balık ucuzlar. Halkımız artık yakın bir zamanda da ucuz balık yemeye başlar” diyerek belirtti. Mevzuattaki bazı değişiklerle önceki yıllarda av yapılan bazı yerlerin koruma altına alındığını da ekleyen Karan, yine de bu seneden ümitli olduklarını ifade etti.

“Yasaklar geri gelirse zorlanırız”

Koronavirüs vakalarındaki artışı yakından takip ettiklerini de söyleyen Karan, durumdan tedirgin olduklarını belirtti. Yasakların geri gelmesi durumunda balıkçıların zorlanacağını ifade eden Karan, “Hafta sonu yasaklarının geri geleceği konuşuluyor. Bunlar olursa olanlar hem balıkçılarımıza yansır, hem de halkımıza. Şöyle bir şey daha var, küçük kayıklarda bugüne kadar hep 2-3 kişi çalışırdı. Şimdi 25 kişi beraber çalışacak. Balıkçıların birinde virüs tespit edilirse hangi liman olursa olsun 14 gün karantinaya alınacak. Öyle bir durumda o limanın balıkçısı da ava çıkamaz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?