Velilerin okul taşıma isyanı

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Salih İşgören İlköğretim Okulu'nu Melih Özakat İlköğretim Okulu'na taşıma kararını beğenmeyen veliler tepki gösterdi. Velilerin "Okulumuzu vermeyiz" imza kampanyasına Alsancak'ta oturan vatandaşlar ve esnaf da destek verdi.

EĞİTİM 13.06.2016, 14:55 13.06.2016, 15:05
Velilerin okul taşıma isyanı

Okul önünde basın açıklaması yapan ve protestoyu Kıbrıs Şehitleri Caddesine kadar taşıyan veliler, ellerinde "Vali okulumuza dokunma", "Biz başka okul istemiyoruz", "Bir okul açılırsa bin hapishane kapanır, okul bilgidir bilgi gelecektir" dövizleri taşıdı. Grup adına açıklamayı öğrenci verisi Duygu Tunca yaptı. Tunca, "Son aylarda veliler ve öğretmenler arasında sıkça konuşulmaya başlanan, okulumuzun kapatılarak öğrencilerin ve bazı öğretmenlerinin önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bahçesinde bulunan Bilim Sanat Merkezi'nin dersliklerinde, Melih Özakat İlköğretim Okulu'nda yeni eğitim öğretim dönemine başlayacağı konuşulmaktadır. Velilere bu konuyla ilgili olarak bir bilgilendirme yapılmamıştır. Fakat edindiğimiz bilgilere göre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bahçesinde bulunan Bilim Sanat Merkezi, önümüzdeki eğitim öğretim döneminde okulumuzun bulunduğu alana taşınacaktır" dedi.

Tunca, tüm veliler adına yaptığı açıklamada, mevcut okulların yerlerinin değiştirilmesinin gerekçelerinin bilinmediğine dikkat çekerek, "Keza yer değişikliğinin hiçbir anlamı ve mantığı olmadığı gibi bir kaosa yol açacağını düşünmekteyiz. Melih Özakat İlköğretim Okulu'na geçecek öğrencilerin sınıfları ve öğretmenleri değişeceği gibi birçok öğretmenimizin de akıbeti belli değildir. Mevcut okulumuz 1987 yılında semtin ihtiyacının artmasından dolayı Gazi İlkokulu'ndan sonra açılan ikinci ilkokuldur. Şu anda 19 derslik 22 öğretmen 386 öğrencisi bulunmaktadır. Okulun taşınacağı merkez 8 derslikte eğitim vermektedir, bu bir çelişkidir. Fiziki şartlar yetersiz olacağı gibi çocuklarımızın bu değişimden olumsuz etkilenmesi söz konusudur. Ayrıca okulumuza ilköğretime uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Fatih projesi adı altında yatırım yapılmış, Konak Belediyesi tarafından da fiziki şartları yenilenmiştir. Fakat okulların yerlerinin değiştirilmesi yada dönüştürülmesi sadece okulumuza özgü değildir, bunların nedenlerinin farkındayız. Bizler sadece geleceğimiz olan çocukların sağlıklı ve çağdaş bir eğitim almasını talep etmekteyiz. Bizler okulumuza ve kentin mallarına sahip çıkıyor, okulumuzun kapatılmasını istemiyoruz. Ayrıca bu kapsamda bir imza kampanyası başlatıyor ve süreci takip edeceğimizi kamuoyuna deklare ediyoruz. Topladığımız imzaları İzmir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vereceğiz" diye konuştu.

Veliler açıklamanın ardından okulun önünden ayrıldı.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?