Ülkeler uzak, gönüller yakın

Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Francesca Cauchi, Tayland'ın Myanmar sınırında yer alan Minmahaw School'da verdiği gönüllü eğitimlerle Myanmarlı gençlere ulaşmanın mutluluğunu yaşadı.

EĞİTİM 19.02.2020, 11:49
Ülkeler uzak, gönüller yakın

İlk kez 1984 yılında Myanmar'a geldiğini ve ülkeden çok etkilendiğini anlatan Dr. Öğretim Görevlisi Francesca Cauchi, yaşadığı zorluklardan dolayı eğitimde dezavantajlı konuma düşen tüm mülteci veya göçmen çocuk ve gençlere yardım eli uzatılması gerektiğini söyledi. Mae Sot kasabasında İngilizler tarafından kurulan yatılı okul Minmahaw School'a kendi imkanlarıyla ulaşıp, burada 3 hafta süreyle gönüllü eğitimler veren Dr. Öğretim Görevlisi Francesca Cauchi, "Sınırda yer alan bu yatılı okulda 17-23 yaş arasındaki gençler, üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Okulda yer alan personel ve öğretmenler gönüllülerden oluşuyor. Fen, matematik ve İngilizce branşlarında eğitimler veriliyor. Ben de 3 hafta boyunca İngilizce dersleri verdim. Öğrenciler buradan aldıkları destekle Amerika Birleşik Devletleri'nin lisans giriş sınavlarına hazırlanma fırsatı elde ediyorlar" dedi.
 

KİMSE TEDİRGİNLİK DUYMASIN

Daha önce de Kuala Lumpur'da gönüllü eğitimler veren Yaşar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Francesca Cauchi, 1984 yılında Myanmar'da çalıştığı dönemde halkı çok sevdiğini ve bu bölgeye gönülden bağlandığını söyledi. 2015 yılında 2 Myanmarlı öğrencinin eğitim masraflarını üstlenerek örnek bir davranışa da imza atan Francesca Cauchi, "Bu yıl yine Minmahaw School'a giderek öğrencilere destek olmak istiyorum. İnsanlar, özellikle savaşın olduğu sınır bölgelerinde gönüllü girişimlerde bulunmaktan tedirginlik duyuyorlar. Ancak bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir alıp korunaklı bölgelerde yer alırsanız, korkmak için bir sebep olmadığını göreceksiniz. Bu insanlara destek olmanın verdiği mutluluk paha biçilemez" diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?