Türkçe'yi söktü, Ankara'nın bağlarını söyledi

Yabancı öğrencilerle Türkçe hazırlık eğitimine başlayan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ikinci mezunlarını verdi. Törende, Tunuslu öğrenci Seıfeddine Bessrour "Ankara'nın Bağları" türküsüyle konukları coşturdu.

EĞİTİM 26.06.2016, 11:14 26.06.2016, 12:49
Türkçe'yi söktü, Ankara'nın bağlarını söyledi

İlk yılında, üniversitelerin TÖMER’leri arası düzenlenen yarışmada Türkiye birincisi olarak ipi göğüsleyen İKÇÜ TÖMER, Balçova Termal Otel’de düzenlenen iftar programıyla ikinci mezunlarını uğurladı.

Mezuniyetin Ramazan Ayı’na denk gelmesi nedeniyle iftar programının sonunda diplomalarına kavuşan İKÇÜ’nün kültür elçileri, heyecanlarını hocalarıyla paylaştı. Programa Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, Rektör Yardımcısı ve TÖMER Müdürü Prof. Dr. Turan Gökçe, Uluslararası Misafir Öğrenciler Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik, TÖMER akademisyenleri ve yabancı konuklar katıldı.

""İKÇÜ TÖMER’in her bir ferdine teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, 8 ay gibi kısa bir zaman diliminde ortaya çıkan başarılı sonuçlardan mutluluk duyduğunu söyledi. İKÇÜ TÖMER'in globalleşme sürecine yaptığı katkının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Akhan, mezun öğrencilere seslendi: “Belki yoruldunuz ama İzmir’den güzel hatıralar depolayarak ayrılacaksınız. Umut ediyorum ki; dünyanın neresine giderseniz gidin, bizlerle, kültürümüzle kurduğunuz bu güzel etkileşiminiz devam edecek. Değişik kültürler, aslında tek renge bürünüp hayatımıza güzel manalar katıyor. Bugün ben kampüsümüzün uluslararasılaştığını görmekten çok mutluyum. Buna katkı sunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu bir veda değil, bitmeyen dostluklarımızın bir başlangıcıdır" dedi.

İKÇÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Turan Gökçe de, merkezin eğitime başladığı günden bugüne yakaladığı başarı grafiğinin, öğrenciler ve onlara içtenlikle yaklaşan öğretim elemanlarının samimi gayretlerinin ürünü olduğunu vurguladı. Dünyanın hemen her yerinden ülkemize gelerek eğitim görmek ve bu arada dilimizi öğrenmek isteyen misafir öğrencilere, Türkçeyi layıkıyla öğretmek gibi önemli bir görev üstlenmiş olan Türkçe Öğretim Merkezinin kurumsal motivasyonu da arttırdığını ifade eden Prof. Dr. Gökçe, “TÖMER, ülkemizin tarihî ve kültürel zenginlikleriyle doğru tanıtılmasına katkıda bulunmayı da hedeflemektedir" dedi.

Aldıkları eğitim sayesinde Türkçeyi oldukça düzgün bir şekilde konuşan öğrencilerin, izleyicilere bir de sürprizi vardı. Tunuslu öğrenci Seıfeddine Bessrour “Ankara’nın Bağları" türküsüyle konukları coştururken, Ekvatorlu Diana Carolina yöresel dansıyla alkışları topladı.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?