Temiz okullara beyaz bayrak verildi

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak Projesi" kapsamında okul denetimleri yapıldı. 280 okula beyaz bayrak verildi. 120 tanesi ilk defa bayrak aldı.

EĞİTİM 24.06.2016, 17:31 24.06.2016, 17:57
Temiz okullara beyaz bayrak verildi

Beyaz bayrak sertifika töreni, İzmir Kız Lisesi Konferans Salonu'nda yapıldı. Törene İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ertan Sözer, Proje Koordinatörü İsmail Bingöl, denetim ekibinden Elif Bice, Serpil Topçuoğlu ile Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı İsmail Yalçın, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürü Ece Özkan, denetim ekibinden Diyetisyen Gülçin Baturay, Diyetisyen Merve Emre ve Diyetisyen Şeyma Aksoy ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanan 216 okulun müdürleri katıldı. 2015- 2016 Eğitim-Öğretim Yılı bir ve ikinci dönemi yapılan denetimler sonucunda İzmir genelinde beyaz bayrak almaya hak kazanan 280 okuldan 120 tanesi ilk defa beyaz bayrak almaya hak kazandı. İlk defa beyaz bayrak alan okullara pirinç levha ile beraber beyaz bayrak ve sertifika verildi. Daha önce beyaz bayrak almış olup süresi bittiği için yenileme yapan 160 okula beyaz bayrak ve sertifika verildi.

BEYAZ BAYRAK NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler ile Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Eğitim Uygulama ve İş Sağlığı Eğitim Merkezleri gibi eğitim kurumlarını temizlik ve hijyen yönünden teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlamaktadır. Beyaz Bayrak alacak kurumlar için okul çevresi, bina içi, koridorlar, sınıflar, idari birim, spor salonu, tiyatro salonu, atölyeler, laboratuvarlar, tuvalet ve lavabolar, içme suyu, kantin, kooperatif/ yemekhane, ilkyardım eğitimi almış sertifikalı personel, ecza dolabı, temizlik görevlisi, temizlik malzemeleri, katı-sıvı atıkların geri dönüşümde toplanması, temizlik imza çizelgesi, engelli rampası ve engelli tuvaleti, hijyen eğitimi verilmesi kriterlerine göre puanlama yapıldığı belirtildi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
27°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?