Su ürünlerinde ilk tercih Ege oldu

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde yüzde 100 doluluk oranında öğrenci yerleşti. Türkiye’deki 12 su ürünleri fakültesi arasında en çok tercih edilen Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi oldu

EĞİTİM 15.08.2019, 10:02
Su ürünlerinde ilk tercih Ege oldu

Ege Üniversitesi(EÜ) lisans ve ön lisans programlarına, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde, üniversite adayları büyük ilgi gösterdi.Programlara, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde yüzde 99,67 doluluk oranında öğrenci yerleşti. EÜ Su Ürünleri Fakültesi ise Türkiye’deki 12 su ürünleri fakültesi arasında en çok tercih edilen oldu.

Sonuçları değerlendiren EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, üniversite adaylarının gösterdiği ilgiden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Fakültenin kontenjanlarının yüzde 100 dolduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sunlu, “YKS tercih kılavuzundaki su ürünleri mühendisi yetiştiren 12 fakültenin yer aldığı kontenjan sayısının yüzde 46’sı doldu. Bu oranın yüzde 38’ini Ege Üniversitesi Su ürünleri Fakültesini tercih eden öğrenciler oluşturuyor. Ülkemizde su ürünleri sektörü her geçen gün yükselen bir ivme ile gelişiyor. Bu yükseliş grafiğine uyum sağlayacak, donanımlı geleceğin su ürünleri mühendislerini yetiştirmek görevimiz” dedi.

“KOLAY ULAŞILIR OLMAYA ÖNEM VERİYORUZ”

Öğretim elemanları ile öğrenciler arasındaki iletişimi arttırmaya ve kolay ulaşılabilir olmaya önem verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Sunlu, “EÜ Akademik Danışmanlık Yönergesi doğrultusunda, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz birebir görüşüyor. Ayrıca öğrencilerimizin bölüm ve fakülte temsilcileri, bölüm başkanları ve dekanlık yönetimiyle belirli periyotlarda bir araya geliyor. Öğrencilerimiz, her hangi bir sorun ya da önerilerini fakültemiz web sayfasında bulunan ‘Mavi Masa’ linki aracılığıyla da öğrenci işlerine ve ilgili yönetimimize iletebiliyor. Üniversitemizde Rektör hocamız tarafından başlatılan ‘Ulaşılabilir Yönetim’ felsefesini fakültemizde de uyguluyoruz” dedi.

UYGULAMALI VE PAYLAŞIMCI EĞİTİM

EÜ ailesinin parçası olan gençlerin, fakülteye ilk adım atmalarının ardından “Oryantasyon Programı” ile fakülteyi ve teknik imkanları tanımalarının sağlandığını vurgulayan Prof. Dr. Sunlu, “Ayrıca her yıl güz döneminin ilk aylarında 2 ve 3. sınıf öğrencileri için ve ikinci dönem gerçekleşen 4. sınıf opsiyon öğrencilerinin katıldığı ‘Deniz Uygulama Seferleri’nin yanında ders kapsamında bir çok tesis ve çiftlik ziyareti yapıyoruz. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi kapsamında eğitimde akreditasyon çalışmalarımız da devam ediyor” diye konuştu.

EÜ Su Ürünleri Fakültesi olarak son 3 yılda Erasmus + kapsamında yurt dışına 47 öğrenci gönderdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Sunlu, “8 AB ülkesinde bulunan 12 üniversite ile yaptığımız protokoller kapsamında, öğrencilerimize lisans ve lisans üstü eğitimlerinde değişim programı imkanı sunuyoruz. Tamamı burslu Japonya, İspanya gibi ülkelerde lisans üstü eğitim görmelerine de imkantanıyoruz.Üniversitemizin uluslararasılaşma politikasına bilimsel anlamda katkılarımız aynı zamanda öğretim üyelerimiz tarafından koordine edilen uluslararası projelerle her geçen gün artıyor” dedi.

SOSYAL MEDYA AKTİF KULLANILIYOR

Öğretim elemanları ve öğrencilerin sektördeki gelişmeleri yakından takip edebilmeleri için iletişim araçlarını aktif olarak kullandıklarını belirten Prof. Dr. Sunlu, “Fakültemizin kurumsal web adresi, www.egefish.ege.edu.tr adresini sürekli olarak güncel tutuyoruz. Ayrıca, İnstagram ve Twitter’da @eu_sufak kullanıcı adıyla fakültemiz ve üniversitemizle ilgili paylaşımlarda bulunuyoruz. Yeni Egelileri tebrik ediyorum, bütün hazırlıklarımızı yaptık ve kendilerini bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
16°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?