Smyrna kazıları masaya yatırıldı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından “Antik Smyrna Kazıları” adlı konferans gerçekleştirildi.

EĞİTİM 04.05.2017, 11:44 04.05.2017, 11:49
Smyrna kazıları masaya yatırıldı

Konferansı, Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi aynı zamanda Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy verdi.

Yrd. Doç. Dr. Ersoy “1997 yılı itibariyle Ege Üniversitesi adına ‘Yeni Smyrna’ kazılarına başladık. 1990’lı yıllarda Smyrna’daki kazılarda büyüme görüyoruz. Bu kazıları Bakanlığın adına ve onun izniyle yapıyoruz. Bazı sponsorların yardımları sayesinde de daha rahat bir şekilde araştırmamızı ve kazı çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Bu nedenle onlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İzmir’in mezarlıklarının arkeolojik bir vaha şeklinde olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ersoy, “Çok kültürlülük ve çok katmanlılık üzerine her şeyi İzmir’de buluyoruz” dedi.

Köprüler, mezarlıklar, kent içi su kanalları, su kaynakları, su kemerleri ve sit alanları ile  ilgili açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Ersoy, ayrıca sunumunda  Agora, Kadifekale, Göztepe, Susuz Dede Parkı, Smyrna Agorası ve  Halkapınar hakkında da bilgiler aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?