Rüzgar santrallerinde çalışacaklar

GEDİZ Üniversitesi ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), sayıları hızla artan rüzgar santrallerindeki teknik eleman sıkıntısını gidermek amacıyla harekete geçiçip, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle meslek lisesi öğrencileri ücretsiz eğitime aldı. Kursu başarıyla tamamlayan gençler iş hayatına uğurlandı.

EĞİTİM 26.01.2016, 11:39 26.01.2016, 10:49
Rüzgar santrallerinde çalışacaklar

Gediz Üniversitesi ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği hem işsizliğe ilaç gibi gelecek hem de rüzgar santrallerindeki teknik eleman eksikliğini giderecek öncü bir girişimde bulundu. Meslek liselerinin son sınıf öğrencilerine yenilenebilir enerji eğitimi verilmesi amacıyla proje hazırlandı, İzmir Kalkınma Ajansı da destekledi. İlk etapta pilot bölge olarak seçilen Kınık'taki gençler yararlandı.

Kınık Teknik Lisesi ve Mesleki Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri, Gediz Üniversitesi İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yerleşkesi'ndeki yenilenebilir enerji laboratuvarında ücretsiz eğitime alındı. Rüzgar santrallerinin bakımını ve yaşanabilecek sorunlar karşısında nasıl müdahale edeceklerini Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi akademisyenlerinden öğrenen, Gediz Üniversitesi Hibrit Elektrik Santrali'nde de uygulama yapan kursiyerler, sertifika töreniyle iş yaşamına uğurlandı.

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, her birini kutladı, çevreci enerji kaynağı rüzgardan daha fazla yararlanılmasında önemli görevler üstleneceklerini açıkladı. Prof. Dr. Çevik, İESOB işbirliği ve İZKA desteğiyle başlatılan bu eğitimin yenilenebilir enerji sektörüne ciddi katkı sağlayacağına işaret etti, şunları söyledi:

"Enerjide yükselen değer yenilenebilir santraller. Ülkemizin hemen her yerinde peş peşe yeni yatırımlara imza atılıyor, özellikle de Ege bu alanda öne çıkıyor. İzmir, Çanakkale, Manisa ve Balıkesir başta olmak üzere bölgenin pek çok yerinde rüzgar türbinleri kuruluyor. Rüzgarın dışında güneşten de yararlanılması, Ege'nin yanı sıra İç Anadolu ve Akdeniz'de bu yönde yatırımlar gerçekleştirilmesi bekleniyor. Enerjide dışa bağımlılığı azaltan, çevreci ve temiz kaynakların ekonomiye kazandırılmasını sağlayan bu tesislerde yetişmiş işgücü sıkıntısının giderilmesine katkı sağladığımız için mutluyuz. Bu santrallerin montajında ve bakımında çalışacak ara eleman yetiştirmeye devam etmeyi hedefliyoruz.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (1)
Gürsel Aksel 4 yıl önce
Göztepe stadını Gürsel Aksele istiyor, şehir dışında ruhsuz statlar istemiyoruz, Alsancak stadı önemli de, öncelik Gürsel Aksel stadındadır yeter artık Göztepe stat konusunda iyi haber alınca bir den alsancak stadını ortaya atıyorsunuz, Alsancak stadı çok büyük bir statmı olacak sanki orasında 12 bin kişilik olacak oranın arazisi Gürsel Akselden küçük.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?