Robokod İzmir Yaz Okulu başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde robotik ve kodlama eğitimi başladı.

EĞİTİM 20.06.2017, 10:06 20.06.2017, 10:06
Robokod İzmir Yaz Okulu başladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İzmir ekibi robotik ve kodlama eğitimi planladı. İlk etapta teknoloji ile ilgilenen 9-14 yaş aralığındaki 16 öğrenci eğitime çağrıldı. Çocuklar haftanın 5 günü 09.00-12.00 saatleri arasında kodlama eğitimi alacak. Bilgisayarda kodlama dilini öğrenmeye başlayan öğrenciler, ilerleyen günlerde robot programlamayı da öğrenecek. Eğer verilen eğitim başarıya ulaşırsa 'Robokod İzmir Yaz Okulu' her yaz tüm ili kapsayacak şekilde uygulanmaya başlayacak.

Çocukların doğar doğmaz teknoloji ile tanışması ve cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazları erken yaşlarda kullanmaya başlamalarından yola çıkan proje, onları bu alışkanlıklarını olumlu yönde kullanmaya sevk etmeyi amaçlıyor. Bilgisayarın, çocuklar için ödev yapmak, oyun oynamak ve sosyal medya ortamına katılmanın ötesinde, üretim aracı haline getirilmesi hedefleniyor.

Hedefler doğrultusunda hayata geçirilen 'Robokod İzmir Yaz Okulu'nda öğrenciler basitleştirilmiş kodlama yöntemleriyle eğlenerek kodlamayı, algoritmik düşünmeyi, problem çözmeyi öğrenecekler. Ayrıca, çocuklar için hazırlanan robot geliştirme setleri sayesinde kendi robotik oyuncaklarını oluşturacaklar. Eylül ayında da İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir robot takımı oluşturulacak. Robot takımı ulusal ve uluslararası yarışmalara katılacak.

Eğitim alan öğrencilerden Kutay Yılmaz, teknolojiyi çok sevdiğini belirterek, "Ben burada kodlamayı öğrendikten sonra robot yapmayı planlıyorum. Daha çok insan hayatı kurtarmaya yönelik robotlarla ilgileniyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?