Öğretmene şiddete Bayındır'dan tepki

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Bayındır Temsilciği Bayındır Merkez İsmet İnönü Ortaokulu'nda görev yapan öğretmene servis şoförü olduğu iddia edilen kişilerce fiziki, sözlü ve psikolojik saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında olaylar karşısında yetkililerin gerekli tedbirleri almadığına dikkat çekildi.

EĞİTİM 13.06.2019, 12:05 13.06.2019, 19:28
Öğretmene şiddete Bayındır'dan tepki

TUGAY CAN / İZ GAZETE - KESK'e bağlı Eğitim-Sen Bayındır Temsilciliği Bayındır Kaymakamlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. KESK'e bağlı Eğitim-Sen Bayındır Temsilcisi Muhammet Çağrıtekinci tarafından okunan basın açıklamasında okullarda yıllardan bu yana yaşanan şiddet olaylarının büyük bir tehdit haline geldiği vurgulandı.

Bayındır'da bulunan Merkez İsmet İnönü Ortaokulu'nda görev yapan bir öğretmene, servis şoförlerinin fiziki, sözlü ve psikolojik saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yapılan basın açıklamasında, basın açıklaması metnini okuyan KESK'e bağlı Eğitim-Sen Bayındır Temsilcisi Muhammed Çağrıtekinci, okullarda yaşanan şiddet olaylarının önüne geçmek adına yetkililerinin hiçbir eylem içerisinde olmadığını kaydetti.

Olaylar karşısında yetkililerin gerekli tedbirleri almadığını ifade eden Çağrıtekinci, "İlçemiz okullarından Merkez İsmet İnönü Ortaokulu’nda yönetmelikler doğrultusunda nöbet görevini yerine getirmeye çalışan okul nöbetçisi arkadaşlarımız okul servis araçlarında bulunması gereken şoförlerin yerine başka şoförlerin olduğunu fark ederek öğrencileri teslim etmemişlerdir bu olay karşısında servis şoförleri olay çıkarmışlardır. Nöbetçi arkadaşlarımıza fiziki, sözlü ve psikolojik saldırılarda bulunmuşlardır.Bu durum okul içerisinde de devam etmiştir." ifadelerini kullandı. 

'ÖĞRETMENLERİN VE ÖĞRENCİLERİN CAN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI GEREKİR'

Saldırıyı gerçekleştirenlerin cesareti nereden bulduklarının sorulması gerektiğine işaret eden Çağrıtekinci, yaşanan olaylar karşısında Milli Eğitim yetkililerinin sessiz kaldığını hatta öğretmeni suçlayacı tavırlar içerisinde olduklarını söyledi. 

Çağrıtekinci sözlerini şöyle sürdürdü:

"Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi,öncelikle her fırsatta öğretmenleri,eğitim ve bilim emekçilerini,hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir.Türkiye’nin her yerinde okullarda birbirine benzer şiddet olaylarının yaşanması,şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanması gerekmektedir."

'ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR'

Okullarda yaşanan şiddet olaylarının son bulması için acilen gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Çağrıtekinci, "Hiçkimse şiddetin uygulayıcısı ya da hedefi haline getirilmemelidir. Bu konuda somut ve kalıcı çözümler üretilmesi ve okullarda yaşanan şiddetin önlenmesi için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, bütün yetkilileri acilen harekete geçmeye çağırıyoruz." dedi.

Çağrıtekinci basın açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"Hiçbir öğretmen arkadaşımız sahipsiz değildir.Sendikalar olarak farklı görüşleri savunabiliriz ama öğretmen ve okullarımızın güvenliği açısından huzurlu bir ortamın sağlanması eğitim ve öğretimin gerçek ,objektif ,bilimsel anlamda yürütülmesi için elbette ki beraber hareket edeceğiz.Bu tepkilerimizi daha da çoğaltacağımızı ve bununla birlikte en yetkili organların yani öğretmenlerin güvenliği başta olmak üzere huzurlu bir eğitim ortamını sağlamak için gerekli çalışmaları yürütmesini ve sendikaların bu işe dahil olmasını talep ediyor öğretmen arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?