Öğrencilerin zorla götürüldüğü etkinlikte neler anlatıldı?

Güzelbahçe Müftülüğü’nün ‘Peygamberimiz ve gençlik’ konulu etkinliğine ilçedeki öğrencilerin ailelerinden habersiz götürülmesi ve etkinlikte yapılan konuşmalar velilerin ve öğretmenlerin büyük tepkisine neden oldu.

EĞİTİM 28.11.2018, 12:24 28.11.2018, 12:50
Öğrencilerin zorla götürüldüğü etkinlikte neler anlatıldı?

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE- Etkinliğe zorla götürülen öğrenciler kendilerine ‘Kız çocuklarının 15 yaşında evlenebileceğini, adet gören kızların hasta olduğunun ve tedavi edilmesi gerektiğini, devrimcilerin de hayvan olduğu’ yönünde şeyler söylendiği iddia edildi. Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri adı altında 22 Kasım Perşembe günü Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Peygamberimiz ve gençlik’ adlı konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısı ile ortaokul ve liselerden öğrenci ve öğretmen getirilmesi istendi.  Öğrencilerin velilerine haber verilmeden okullardan alınıp götürüldüğü etkinlikte anlatılanların ise, hem öğrencilerin hem de etkinliğe götürülen öğretmenlerin büyük tepkisine neden oldu.  Din Kültürü öğretmeninin etkinliği terk ettiği, öğrencilerin de konuşmaları protesto ederek salondan ayrıldığı öğrenilen konferansta, “Kızlar adet olur, adet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir.  15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Devrimcilerin hayvani duyguları vardır. Hayvan gibi saldırırlar ama kıçlarına tekmeyi yer otururlar..” gibi sözler söylendiği öğrenildi.  Çocuklarının kendilerinden izinsiz ve eğitimle hiçbir alakası olmayan bir etkinliğe götürülmesine tepki gösteren veliler okullara giderek, idarecilerle tartışmaya girdikleri öğrenildi.

“ELİNİZİ ÇOCUKLARIMIZIN ÜSTÜNDEN ÇEKİN ARTIK!”

Öğrenci Veli Derneği İzmir Şube Başkanı Turan Özüçelik ise İz Gazete’ye konu hakkında yaptığı değerlendirmede, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencileri ailelerinden izinsiz ve habersiz şekilde okul dışına çıkarmasının suç olduğunu hatırlatarak, bu tür olayların artık son bulmasını beklediklerini söyledi. Çocukların, eğitimle hiçbir alakası olmayan etkinliğe götürülmesinde  eğitimde dinselleştirmenin bir parçası olduğunu ifade eden Özüçelik; “Çocuklarımızın artık bu tür gerici, bağnaz ve ötekileştirici fikirleri duymaya değil; bilimsel ve sosyal becerilerini geliştirebilecek derslere ihtiyacı var. Biz Milli Eğitimden ve okul idarecilerinden bu yönde çalışma yapmalarını bekliyoruz. İlçe milli eğitim müdürlüğünün yaşananlarla ilgili kamuoyuna bilgi vermesini ve bu tür dayatmaları sonlandırmasını istiyoruz.” dedi

“ANLATILANLARIN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM “

Konferansa ilçedeki öğrencilerin katılması talimatını veren Güzelbahçe Kaymakam’ı Hüseyin Kulözü gazetemize yaptığı değerlendirmede, konunun gençlik ile ilgili olduğu için öğrencilerin katılmasında yarar gördüğünü ifade etti. Konferansın içeriğinde neler anlatıldığını bilmediğini söyleyen Kaymakam Kulözü, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden bir profesörün konuşmacı olduğunu ve bu yüzden  içeriğe bakmadığını söyledi.  Öğrencilerin ve öğretmenlerin etkinliği terk ettiği yönünde bir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Kaymakam, öğrencilerin konferansa götürülmesi için velilerden onay almayan okul idarelerinin yanlış yaptığını söyledi.

Yorumlar (10)
Adsız 1 yıl önce
Yalan yazmışsınız. Hepsi yanlış. Hangisini düzeltelim. Utanmalısınız.
Selim 1 yıl önce
Gülsen Candemir'e;
Böyle mesnetsiz, yalan haberler ile ancak İzgazete gibi 3. sınıf gazetelerde muhabir olduğunu zannetmeye devam edersin. Bir haber metninin olmazsa olmazı 5N1K'nin ne olduğunu öğrenerek haber yap bence bundan sonra... Bu habere sadece senin birkaç şak şakçın inanır o kadar... Gazetenin itibarını da zedeleme bundan böyle, belgeler ile konuş;-)
Beyza 1 yıl önce
DEÜ hangi prof böyle bir konferans vermiş lütfen açıklayın aksi takdirde yalan haber ihbarı vereceğiz
Güzelbahçeli 1 yıl önce
Bunun adı gazetecilik öyle mi? Gazeteci dediğin belgeyle konuşur/yazar! Oradaydım ve bahsedilen hiçbir ifade konuşmacı tarafından sarf edilmedi, yaşandı denen hiçbir şey yaşanmadı. İftiracısınız... Maşa olmaya devam edin ve özgür basın diye kendinizi kandırmaya devam edin...
güzel bahçe 1 yıl önce
yalancılar sizi.etkinliğin tamamının kamera kaydı var.yaptığınız gazetecilik mi?
Adsız 1 yıl önce
Haberde geçen bütün iddialar asılsızdır. Ben de programdaydım. İlahiyat fakültesi hocasının konuşmasını dinlemek isteyen için baştan sona konuşmanın kaydı mevcuttur.
Ali Yılmaz 1 yıl önce
Gençlerimizin bilgi edinmesine karşı olan zihniyetinize yazıklar olsun..Oradaydım. Yazdıklarınız iftira ve saptırmaca..Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu bey, değerli bir bilim adamıdır. Ne biçim habercilik yapıyorsunuz.? Ayıp denen bir şey var yahu.!
Ekrem Sevil 1 yıl önce
Cımbızlama metoduyla haber yapılmaz. Cımbızlama metoduyla bir insana herşeyi söyleyebilirsiniz. İftira atmak habercilik değildir...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?