Öğrenciler mobil uygulamayla meslekleri tanıyor

Meslek lisesi tercihi yapacak olanların en çok yapay zeka, otomasyon, mekatronik, raylı sistemler ve hibrit teknolojisi gibi geleceğin meslek dalları sayılan alanları seçmelerinden yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenciler ve velilere kolaylık sağlamak adına 'Mesleğimle Tanışıyorum' adlı mobil uygulamayı hayata geçirdi.

EĞİTİM 12.07.2019, 09:44
Öğrenciler mobil uygulamayla meslekleri tanıyor

MELİS KARAKUZULU-  Meslek lisesi tercihi yapacak olan öğrenciler en çok yapay zeka, otomasyon, mekatronik, raylı sistemler, hibrit teknolojisi gibi geleceğin meslek dallarını içeren alanları tercih etmeye başladı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı tercih döneminde ve meslek liselerinde okuyan öğrencilerin alan-dal seçimlerinde teknoloji içerikli bölümlere ilgi arttı. Öğrencilerin değişen dünyaya ve yeni teknolojilere yönelmesinden yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü teknolojik bir mobil uygulamayı hayata geçirdi. Meslek liseleri ve alan-dal seçimleri hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilecek bir cep telefonu uygulaması tasarlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, velilere ve öğrencilere kolaylık sağladı. Öğrencilerin kafasındaki tüm sorulara cevap verebilecek olan 'Mesleğimle Tanışıyorum' adlı mobil uygulamada İzmir ilindeki meslek lisesi alan ve dallarının listesi, seçilen alandan mezun olunduğunda piyasada yapabilecek iş alanları, mesleki ayrıntılar, meslek sahibi insanların görüşleri yer alıyor. Öğrenci ve velilerin tek tıkla cep telefonlarına indirebilecekleri mobil uygulama İzmir'de 2018-2019 yılında eğitim görüp, yeni dönemde tercih yapacak olan 8'inci sınıf ve alan seçimi yapacak 9'uncu sınıf öğrencisinin kullanımına açıldı. İzmir'de 56 alanda eğitim veren 152 meslek lisesiyle ilgili tüm bilgilere 'Mesleğimle Tanışıyorum' uygulamasından ulaşılabilecek. 


ÇOCUKLAR MESLEKLER İLE TANIŞACAK


Meslek liselerini tanıtmak adına farklı sektörlerin önde gelen isimlerini öğrencilerle buluşturduklarını, okullarda tanıtım seminerleri düzenlediklerini ve sosyal medya üzerinden de öğrencilere ulaştıklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Bu mobil uygulamamız öğrencinin mesleki eğitime bakış açısını, algısını olumlu yönde etkileyecek. Öğrenciler merak ettikleri herhangi bir mesleki ayrıntı, özellikler, bölümü bitirdikten sonra yapılabilecek işler, ustalıklarla ilgili bilgi alabilecekler. Mesleğin tüm inceliklerini ve bitirdikten sonra piyasada nasıl iş bulabileceklerini, kendi iş yerlerini nasıl açabileceklerini öğrenecekler. Biz geleceğe emin adımlarla yürüyebilen gençler yetiştirmek istiyoruz. Öğrenciler ve aileleri yeni teknolojiye uyum sağlayarak tasarladığımız mobil uygulamayı cep telefonlarına yükleyip tüm alan ve okul bilgilerine ulaşarak en doğru seçimleri yapacaklar. Son yıllarda meslek liselerinde mekatronik bölümü en çok tercih edilenler arasında. Yakın zamanda ilimizde ilk defa hibrit teknolojilerinin uygulanacağı yeni bölümler de açılacak. Raylı sistemler, yapay zeka ve hibrit sistemleri alanlarında ise çalışmalarımız sürüyor. Bazı okullarımızın Japonya ve Almanya gibi ülkelerle yaptıkları işbirlikleri ile öğrencilerimize staj imkanı tanıyoruz, onların en iyi şekilde mesleki eğitimlerini tamamlamalarını istiyoruz" diye konuştu.

(DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?