Kampanya başlatıldı! AÖF Çocuk Gelişimi Bölümü kapatılsın

Çocuk Gelişim ve Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Nurper Ülküer, Çocuk Gelişimi Bölümü’nün açıktan eğitim yapılmasına yönelik İz Gazete'ye özel açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM 22.08.2020, 13:10 22.08.2020, 13:24
Kampanya başlatıldı! AÖF Çocuk Gelişimi Bölümü kapatılsın

HİLAL TAŞÇI/ İZ GAZETE -  İstanbul Üniversitesi AÖF Çocuk Gelişimi Bölümü Lisans Programına kayıtlı öğrenci sayısı bugün itibari ile 80.000’i geçerken, Atatürk Üniversite AÖF Çocuk Gelişimi Lisans Bölümü de öğrenci alımına başlamış olup durumu daha da kötüye götürdü. Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümlerinde, YÖK’ün Çekirdek Eğitim Programı çerçevesinde zorunlu staj ve uygulamalar vardır. AÖF Çocuk Gelişimi Bölümü Lisans Programında uygulama/staj bulunmamaktadır.

Çocuk Gelişim ve Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Nurper Ülküer, Çocuk Gelişimi Bölümü’nün açıktan eğitim yapılmasına karşı olduklarını ve bu sene açıktan eğitim konteyjanlarının kapatılmasını öğrenci kaydının yapılmamasını istediğini bu konuyla ilgili kampanya başlattıklarını gazetemize anlattı.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Nurper Ülküer, “Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nin içinde sağlık lisansiyeri yetiştirilen dört yıllık lisans programlarıdır. Asıl çocuk gelişimciler dört yıllık sağlık lisansiyeridirler. Birinci derecede sağlık bakanlığında ama aynı zamanda Adalet ve Aile İçi Sosyal Çalışma Bakanlıkları’nda çalışabilirler ve 0-18 yaşa kadar çocuğun gelişimiyle ilgili izleme, değerlendirme, yönlendirme, gelişimsel destek ve anne babalara da gelişimsel destek verilir. Gerekirse öğretmenlerle beraber okul çağı çocuklarının ana okulunda olmak üzere destek verme gibi görevleri vardır. Daha doğrusu bir köprü görevi görmektedirler. Çocuk gelişimciler bir şekilde çocuğun bütüncül gelişimine destek veren bir meslek grubudur” ifadelerini kullandı

"Ortalama 30-32 tane üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi bünyesinde çocuk gelişim bölümleri var ve orada YÖK’ün onayladığı çekirdek eğitim programı uygulanmaktadır" diyen Ülküer, “Biz öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için hocalarımızla, uygulama alanlarındaki gözetmenlerimizle iş birliği içerisine çalışıyoruz. Bir tarafan teorik bir taraftan da uygulamalı çalışmalar yapıyor ve ortalamada yılda en fazla öğrencisi olan üniversitede 100 en düşük üniversitede de 40- 50 öğrenci, baktığınızda bir  yılda 500-600 öğrenci mezun edebilen bir kurumdayız. Bazı zamanlar bin öğrenci mezun etmeye çalışıyoruz ama buna da tepkiliyiz çünkü kaliteyi düşürmek istemiyoruz. Bu kişiler çocukla çalışıyorlar, insanla çalışıyorlar aynı psikoloklarda olduğu gibi yetkin olmaları gerekir. Bu kişilerin sürekli denetilmesi gerekir. Biz bunu bu şekilde yapmaya çalışırken birden bire açık öğretim fakültelerinin içinde çocuk gelişim bölümleri açıldı. Atatürk Üniversiesinde de ön lisan programları vardır ve bunlar aslında çocuk gelişimci yetiştirmiyor. Ama onların isimlerine de çocuk gelişimci diyorlar. Onlara ancak çocuk gelişimci olabilmeleri için dikey geçiş veya not ortalamaları tutuyorsa gelebilirler ve dört yıllık programlarını okuyabilirler” ifadeleriyle konuştu.

‘BİR TUTULAMAZLAR’

Ülküer, “Dört yıl boyunca bu bölümü okuyan ve bu bölümden mezun olan kişilerle, açıktan bu bölümü okuyan ve aynı diplomaya sahip olan kişileri asla bir tutamayız bu yanlıştır ve bir kargaşaya sebep olur. Bu kişilerin ehliyetlerinden ve yetkinliklerinden emin değiliz. Biz bu yıl artık açık öğretim öğrencilerinin alınmamasını ve konteyjanların kapatılmasını istiyoruz. Ve bu sene mezun olan arkadaşlarımızla, sağlık bilimleri çocuk gelişimden mezun olan dört yıllık okumuş arkadaşlarımızın diplomalarının aynı seviyede tutulmamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (69)
Esma Korkmaz 4 ay önce
Kapatılmasın çok zorlukları liseyi bitirdim sonra evlendim 2 çocuk annesiyim sadece okumak istiyorum karşı çıkan aileme eşime rağmen maddi ve manevi destek olmadan sadece çocuklarım için eğitim istiyorum size soruyorum insan olarak kadın ve anne olarak bu çok mu ?
zübeyde 4 ay önce
kapatılmasın Aöf cocuk gelisimi yuz yuze egitim alipda vicdan yoksunu ogretmende cok ustelik acik ogretimdede son sene staj var
İsimsiz 4 ay önce
Ne diye yalan haber yapıyorsunuz staj var
Hanıfi 4 ay önce
Herkes her zaman üniversite okuma şansı bulamıyor kimilerin maddi durum yetersizligi kimilerin aile nedenleri.. VS örgün egitimde okuyup da kendine ve topluma faydalı olabilecek bir bilgi birikiminden yoksun o kadar mezunlar var kii. Bu nedenle ki açık ögretim cocuk gelişiminin açık kalması veya kapatılması değildir mesele verilen egitimin kalitesi ile alakalıdır.. Merhaba o yuzden açık ögretim cocuk gelişimi kapatılmasın.
Nazlı usta 4 ay önce
Pandemi nadeniyle tüm üniversiteler açık öğretim gibi oldu belki bu okuyunların derdi sadece okulu bitirmek değildir ben bu anne olarak okuyorum ve örgün okuyan bi bireyden daha faydalı olacağımı düşünüyorum.hütta ikinci üni olarak tercih ettim zaten gerçekten isteyenler bu kadar uğraşırlar kımse ne boşuna para harcar ne de vakit
Çocuk Gelisimi Kapatilsn 4 ay önce
Baraji gecmekle, soru havuzla, AA ortalama yapmakla, pdfledi Onune alip online sinava girmkle, cikms sorularla, Cocuk Gelisimi olunmazzzzz dede gec kalinms bir karardir
Burcu 4 ay önce
Birincisi Auzef'in stajı var. İkincisi nasıl bencil insanlarsınız herkesin üniversitesiye gidecek parası yok tek taraflı düşünmeyin. Üstelik ne demek örgünle açık öğretim bir olmaz. 3 tane üniversite okudum açıköğretimle hiç bir farkı yok. Hocalar ders anlatıyor kitaptan köpek gibi ders çalışıyoruz yani sizden farkımız yok. Herkesin okuma hakkı vardır. Derdiniz Kpss de sizi geçeriz diyeyse oturun ders çalışın.
Müberra 1 ay önce
Bizim zamanımızda aöf olsaydı biz de okurduk ne emekler verdik ne paralar döktük zaman kaybı miydi hepsi 1.sınıf hariç her sene staj yaptık nasıl insanlarsınız nasıl bir tutarsınız. Ben de isterdim uzaktan okumayı ailemin evinde sıcak yemeklerle. Milletin ağız kokusunu çekmezdik stajlarda o kadar aç kalmazdık. Öğretmenlerle uğraşmak ayrı dert. Bölüm kolay ama öğretmenler zorladı iyi ki de zorladı işimizi çok iyi öğrendik kendimizi çok iyi geliştirdik konferanslara katıldık bir çok kurslara gittik. Yeri geldi çocuk esirgeme kurumlarına yeri geldi huzur evlerine gittik yeri geldi suriyeli çocuklara yardımcı olduk. Özel eğitim hastane 2 anaokulu her şey Siz ne yaptınız kendinizi geliştirdiğinizi söylüyorsunuz. Allah biliyor emekleri. Geleceğe karşı öyle umutsuzum ki atanamazsam ben de büyük ihtimal evlenip ev hanımı olurum. O kadar hayalim her şey boş. 18bin mezun mu olacak şimdi gerçekten inanılmaz. sınava çok çalıştım ama sadece makul bir puan alabildim çok stresiydi sınav bu kadar emeğimin ailemin o kadar parasının karşılığını veremeyeceğinden korkuyorum. Anlıyor musunuz? Eğer bir tutulursa bizler hakkımızı helal etmiyoruz insanlar oturduğu yerden okul bitiriyor 3sene çocuk görmüyor son sınıf staj yapıyor. Ve biz kpssye çalışacak zaman bulamazken onlar kpssye çalışıyor adil değilsiniz. İki yüzlüsünüz.
kevserayar 2 ay önce
Açık öğretim fakültesi kapatılmasın ama açık öğretim 'e yenilikler getirilirse (staj saatini arttırmak, bulunduğu şehirde seminer vermek ,onlin sunum yapmak ,haftada birde olsa eğitimçilerle onlin görüşmek) her iki taraf adına daha etkili bir çözüm .Çünkü biz çocuk gelişimçiler bilirki dünyaya her gelen çocuk eşit şartlar altında başlamaz yaşama ve aynı devam etmez yaşamları bu yüzden çocuklar arasında nasıl ayrım yapmıyorsak yetişkinlerin meçburiyetleri yüzünden istediği mesleği yapma haklarını ellerinden anlamayız sadece igleştirici çözümler bulabilirsiniz.
Şadiye 4 ay önce
Hayır kapatılmasın
Kübra 3 ay önce
Maddi durumu iyi olmayan insanlar napsin gidip üniversite okuyamıyoruz yurttur evdir yiyecektir ulaşımdir maddi yönden sıkıntı çekiyoruz kapatılsın demek bencilliktir.kapatilmasin tabiikide işini severek isteyerek yapan vicdanı olan insan tabikide aciktanda okusa eminimki işini en güzel şekilde yapar
RAMAZAN ANLI 4 ay önce
Her çocuğun,eğitim ve sağlık hakkı vardır ve bu hakkı uzman tarafından sağlanmalı, çocukla hiç çalışmadan sertifika ile mezun olacak bireylere çocuk teslim etmek çocuk ististismarı değil de nedir.
Buket 4 ay önce
Aynı duyarlılığı bir çocuk tecavüze uğradığı zamanda bu durumdan dolayı hayatını kaybettiğinde de kıyameti kopartın alanlarda görmek istiyoruz sizi.
Büşra atacan 4 ay önce
Meslek lisesi çıkışlıyım bir çok uygulamalı ders aldık lisede hatta temel dersler bile bu konuda çoğu kere yetersiz kaldı ayrıca aöf den mezun oldum çocuk gelişimi bölümünden son senede uygulamalı staj mevcuttu herkes üniversiteyi örgün okuyacak diye bir kayde yok bu tamamen insanın kendini geliştirmesinden kaynaklı bir durum bu tamamen haksızlık ve sacma bir düşünce yapısı önyargı oluşturmaya gerek yok insanlara karşı o diploma boş beleş elde edilip alınmıyo belli bir ücret ve çalıştığın derslerin sana geri dönüşüdür
Neziş 4 ay önce
Burada kapatılmasın bölüm diye saçmalayanlar bir de staj var demişler.
Aslı 4 ay önce
4 yıl yüzyüze eğitim alıp daha sonra sadece para için bu mesleği yapan,velilerin yüzüne gülüp,çocukları azarlayan,şefkat yoksunu kişiler,henüz kendilerini eğitememiș iken çocuklara nasıl eğitim verebilir acaba,bunu açıklayabilir misiniz?
Sevda 4 ay önce
Dunyada adalet diye kavram yok ulan 6 yil tip okuyup kan almayi bilmeyen doktorlar gordun goxumle neyin kafasi ya kendimizi uzmanlara birakmak istiyormus uzman olup da cocuguna siddet uygulayan ogretmenleride gorduk tvlerde uzmanligi birak 4 yildan mezub olunca uxman oldugunumu saniyosunuz boyle dusuncedekilere sasiriyorum ikincisi bolum kapatilmasin staj var diye o insana kotu yorum yapan sahis sende ogretmen olacaksin demi senide tebrik ediyorum konusmandan dolayi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?