İzmir'den ABD'ye uzanan başarı

Damla Kızılay, Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu'nu kazanan 13 kişiden biri oldu.

EĞİTİM 26.05.2017, 13:28 26.05.2017, 13:28
İzmir'den ABD'ye uzanan başarı

Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Damla Kızılay, ABD'nin en saygın burs programı olarak kabul edilen Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu'nu kazanan 13 kişiden biri olmayı başardı. Kızılay, endüstri mühendisliğinde en başarılı üniversiteler arasında yer alan Michigan Üniversitesi'nde, alanında birçok ödülün sahibi olan Prof. Dr. Pascal Van Hentenryck'le çalışacak.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladığı, doktorasına devam ettiği Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Damla Kızılay, 60 yıldır süren ABD'nin en saygın burs programlarından Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu kazandı. Türkiye'den yüzlerce başvuru arasından 13 kişiye verilen bursu kazanan Kızılay, ayrıca, kazananlar arasında İzmir'de üniversite eğitimi alan tek kişi oldu.

Burs kapsamında, 9 ay süreyle Michigan Üniversitesinde Prof. Dr.  Pascal Van Hentenryck'le çalışacağını belirten Damla Kızılay, "Bu bursu kazanmak gurur verici. Prof. Hentenryck, bilgisayar bilimleri, yapay zeka, elektrik mühendisliği, optimizasyon, yöneylem araştırması ve lojistik gibi alanlarda çok disiplinli çalışmalar yürütüyor. Optimizasyonda bir amaç maksimum kar veya minimum maliyeti sağlayacak üretim miktarını kısıtlara bağlı olarak tespit etmek. Günümüzün bilgisayar teknolojisi kadar güncel bir kavram olan optimizasyon kavramı, çok çeşitli endüstri kesimlerinde uygulanıyor. Benim tezimde uygulamak istediğim konu, optimizasyon ve kısıt programlama modelleme yöntemi. Prof. Hentenryck, birçok kısıt programlama sisteminin kurucusu. Kurucusu olduğu sistemlerden biri de IBM'in bir ürünü olarak kullanılan OPL- optimizasyon programlama dili programı. Hocanın laboratuvarında, konteyner terminallerindeki rıhtım ve saha optimizasyonu için kısıt programlama uygulaması üzerinde çalışacağım" dedi.

Kızılay'ın doktora tez danışmanı ve Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Deniz Türsel Eliiyi, "Lisans ve lisans üstü eğitimini Yaşar Üniversitesinde alan Araştırma Görevlimiz Damla Kızılay'ın adaylar arasında İzmir'de üniversite eğitimi alan tek kişi olması gurur verici. Ama aynı zamanda, danışmanı olduğum doktora öğrencimin, ABD'nin, özellikle endüstri mühendisliği alanında zirvede yer alan bir okulda, alanında birçok ödüle sahip, yaptığı çalışmalarla literatüre geçmiş bir hocanın laboratuvarına kabul edilerek katılıyor olması da mutluluk verici" diye konuştu.

Fulbright Eğitim Komisyonu, 60 yıldır Türk ve Amerikalı öğrenci, akademisyen, öğretmen ve profesyonellere kültürel değişime katkıda bulunmak amacıyla burs sağlıyor. Bu program dahilinde Türk öğrenciler Amerika'da yüksek lisans, doktora ve doktora tezi araştırması yapmak için başvuruda bulunuyor. Bursu kazanan öğrencilere programa göre bir ya da iki yıl boyunca 50 bin dolara kadar eğitim desteği sağlanıyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?