İzmir Ekonomi'de 'Uygulamalı eğitim' fırsatı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesi, öğrencilerinin edindikleri teorik bilgileri pratiğe dökmesi ve okurken iş hayatıyla tanışmaları amacıyla 'Uygulamalı eğitim' hamlesi gerçekleştirdi.

EĞİTİM 17.01.2020, 11:40 17.01.2020, 15:47
İzmir Ekonomi'de 'Uygulamalı eğitim' fırsatı

Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede de ismini duyuran firmalarla iş birliği yapan İşletme Fakültesi, bu yıl ilk kez açacağı 'Uygulamalı İşletmecilik Becerilerini Geliştirme' dersiyle öğrencilerine, haftanın 3 gününü istedikleri şirkette görev alarak geçirme fırsatı sunacak. İEÜ İşletme Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Burcu Güneri Çangarlı, "Türkiye'deki sayılı üniversitede yapılan bir uygulamayı başlatarak, öğrencilerimizin iş dünyasından çevre edinmesini ve kendilerini geliştirmesini sağlayacağız" dedi.

'Uygulamalı İşletmecilik Becerilerini Geliştirme' dersi, ilk olarak İşletme, Muhasebe ve Denetim ile Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümlerinde açılacak. İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ile yapılan iş birliği kapsamında öğrenciler, paydaş firmalarda çalışacak. Bölümlerine uygun projelerde aktif rol alacak öğrenciler, dönem sonunda akademisyen ve iş dünyasının profesyonellerden oluşan bir jüriye de sunum yapacak. Öğrenciler, işletmeler için yeni fikirler üretirken, üniversite ile sanayi iş birliği adına da örnek bir proje hayata geçmiş olacak. Dersin içeriği ve anlaşma yapılan firmalar, İEÜ Konferans Salonu'nda yapılan toplantıyla öğrencilere tanıtıldı. İnsan kaynakları yöneticilerinin sunum yaptığı toplantıda; firmaların özellikleri ve dersin işleyişi konusundaki bilgiler paylaşılırken, öğrencilerin eğitim ve kariyer planlamaları hakkındaki soruları da yanıtlandı.

'ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ÇOK DEĞERLİ'

Toplantıda konuşan Dekan Vekili Prof. Dr. Çangarlı, İzmir iş dünyasından seçkin firma ve meslek kuruluşları ile iş birliği yapılarak hayata geçirilen dersin, öğrencilerin gelişimi için büyük önem taşıdığını söyledi. Prof. Dr. Çangarlı, "Yeni uygulamamız, üniversitemizin sanayi ile iş birliğini güçlendirecek. Öğrencilerimiz, işletmelerin problemlerine çözümler üretecek ve mezuniyet öncesi nitelikli iş tecrübesi edinme fırsatı yakalayacak. Öğrencilerimizin iş dünyasına geçişlerini hızlandıracağına inandığımız 'Uygulamalı İşletmecilik Becerilerini Geliştirme' dersinden, bahar dönemlerinde üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri yararlanacak. Dersi alan öğrencilerimiz, dönem boyunca haftanın üç gününü firmada, iki gününü de üniversitemizde geçirecek. Teorik bilgi kadar, öğrencilerimize bu bilgileri aktarabilecekleri zemini oluşturmak da gerekiyor. Büyük ve nitelikli firmaları, ders kapsamında bir araya getirmek çok değerli. Öğrencilerimiz için farklı projeler üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?