Hem eğlendiler hem öğrendiler

ÇYDD İzmir Şubesi, Bayraklı, Uzundere, Çiğli, Karşıyaka ve Karabağlar’ın göç alan iki mahallesindeki çocuklarla altı hafta süren Eğlen Öğren Yaz Etkinlikleri’ni gerçekleştirdi

EĞİTİM 08.08.2018, 08:25
Hem eğlendiler hem öğrendiler

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi, İzmir’in altı bölgesinde; Bayraklı, Karabağlar Aydın, Karabağlar Çalıkuşu, Uzundere, Çiğli ve Karşıyaka Cumhuriyet'te göç alan mahallelerde yaşayan çocuklar ile altı hafta süren ‘Eğlen Öğren Yaz Etkinlikleri’ni gerçekleştirdi. 26 Haziran-3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliklerdeçocuklar hem eğlendiler hem de öğrendiler. Lise, üniversiteden gönüllü ve bursiyer öğrenciler, mezunlar, kardeşlerine rol model oldu. Tüm bu süreçte ÇYDD İzmir Şubesi’nin çalışmalarına çağdaş yaşam dostları, gönüllüleri, üyeleri, bu işin mimari Çocuk Birimi, Çağdaş Yaşam Eğitimevleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yerel belediyeler, Uygulama Merkezleride destek verdi.Aktiviteler içinde yüzme, tenis, voleybol, judo gibi spor dallarına yer verildi. Müzik, tiyatro, resim halk oyunu, modern dans atölyeleri gerçekleştirildi.Fen, eğlenceli İngilizce, satranç, yoga, işaret dili, bilgisayar okur yazarlığı eğitimi verildi.El becerileri saatlerinde atıklardan vazolar, kalemlikler, maskeler yapılarak çevreye verilmesi gereken öneme dikkat çekildi. Eğlenceli Mutfak etkinliğinde hijyen tartışıldı. Yufka keserken matematikten kesirler, poğaça mayalarken de fen bilgisinden mayalanma nasıl oluyor sorusu soruldu ve yaşayarak öğrenildi. Mendil kapmaca, topaç çevirme, yedi kiremit gibi bahçe oyunları oyanandı. Evrensel Çocuk Müzesi, Bilim Müzeleri, Farkındalık Merkezi, Fotoğraf Müzesi, Demokrasi ve Kadın Müzesi, Yeşilova Höyüğü gezildi. HAYTAP, Ege Orman Vakfı ve diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde gerek hayvanlar gerekse çevre, doğa, küresel ısınma, ülkemiz ve dünyamızın korunması hakkında çocukların duyarlılığıgeliştirildi.Gönüllü uzmanlar,çocukların anneleriyle sağlık, çocuk ve ergen psikolojisi, iletişim, çocuk yetiştirmede yapılan hatalar, sorunlar, ev ekonomisi, aile planlaması gibi konularda söyleşi yaptı. Gönüllü avukatlar hem çocukları hem de anneleri, çocuk ihmal ve istismarı, cinsel istismar konusunda bilgilendirdi. Çocuk hakları irdelendi. Altı hafta sonunda kapanış şenlikleri, pikniklerle etkinlikler sonra erdi.

SADAKO ANISINA

ÇYDD İzmir Şubesi’nini Eğlen Öğren Yaz Etkinlikleri kapsamında, 73 yıl önce 6 Ağustos’ta Japonya’nın Hiroşima şehrine atılan atom bombası sonucu lösemi olan ve iyileşemeyip yaşamını yitiren minik kız Sadako anısına da, origami ile turna kuşları yapılarak gönderildi.


 

Yorumlar (0)
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?