Gençlerin süper kahramanları

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen “4. Dünyayı Kurtaran Süper Kahraman Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Gençler, süper kahramanları çizdi, dünyaya umut ve sevgi aşıladı.

EĞİTİM 04.06.2016, 11:43 04.06.2016, 11:49
Gençlerin süper kahramanları

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, İEÜ Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKOTAM) tarafından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen yarışmada 123 katılımcı yer aldı. Yarışmada, birinciliği Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi'nden Kadri Demircan Kagel, ikinciliği Urla Özel Öbek Boğaziçi Temel Lisesi'nden Berkan Benli, üçüncülüğü de Selma Yiğitalp Anodolu Lisesi'nden Hilal Bayındır kazandı.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, birbirinden farklı karakterlerin öğrencilerin hayal gücüyle ortaya çıktığını, seçim yapmakta zorlandıklarını söyledi. Şiddet ve kaosun günümüzde süreklilik kazandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özcan, “Gençlerimizin hayallerini insanlığa yardım edecek bir karakter yaratmalarını istedik. Böylece öğrencilerimiz tasarım dünyasına ilk adımlarını attılar. Yarışmamızda, süper güçler ve karakterlerin yanında kahramanların sorumlulukları da öne çıkıyor. Gençlerimiz, güncel ve tehlikeleri konu alan bir hikâye kurgusu eşliğinde insanlığa yardım edecek kendi süper kahramanlarını yarattı" dedi.

Yarışmada birinci olan Kadri Demircan Kagel, Araf Meleği adını verdiği tasarımında, şiddet görürken yaşamını yitiren kadın, çocuk ve hayvanlara ruhlarını geri verme amacı taşıdığını söyledi. Yarışmada ikinciliği 'Custos Statera' adlı tasarımıyla alan Berkan Benli de, kahramanın dengenin koruyucusu olduğunu belirtti. Üçüncülüğü “Light" adını verdiği tasarımla kazanan Hilal Bayındır ise, kahramanın sadece geceleri göründüğünü, kendine zarar vermeyi veya intihar etmeyi düşünen kişilere ulaştığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
27°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?