Geleceğin bilim insanları Bornova’da yetişiyor

Bornova Belediyesi, Genç Kaşifler Bilim Evi’nde geleceğin bilim insanlarını yetiştiriyor.

EĞİTİM 22.08.2018, 12:02
Geleceğin bilim insanları Bornova’da yetişiyor

2008 yılından bu yana 9 binin üzerinde öğrencinin eğitim aldığı Genç Kaşifler Bilim Evi, 10-11 yaş aralığındaki çocukları bilimsel yöntemler yardımıyla araştırmaya, soru sormaya, analitik düşünmeye teşvik etmek ediyor.

Bornova Belediyesi, Genç Kaşifler Bilim Evi ile 10- 11 yaş aralığındaki öğrencilere kimya, biyoloji, fizik, teknoloji ve matematik bilim dallarında laboratuvar çalışması yapma olanağı sunuyor. 2008 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Genç Kaşifler Bilim Evi’nden bugüne kadar 9 binin üzerinde öğrenci yararlandı.

OKUL SAATLERINE GÖRE PLANLAMA

Laboratuvar çalışmaları hafta içi beş gün, sabah 09.00-11.00, öğleden sonra 14.00-16.00 ve 16.00-18.00 saatleri arasında (öğrencilerin okula giriş- çıkış saatleri dikkate alınarak) yapılıyor. Sınıflar, eğitim kalitesini yükseltmek ve hem bireysel hem de grup çalışmasını desteklemek amacıyla 10 öğrenciden oluşuyor.

ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

Genç Kaşifler Bilim Evi’nde sömestr ve yaz tatillerinde ilkokul çağındaki çocukların matematiğin temeli olan toplama-çıkarma-çarpma-bölme işlemlerini kullanma davranışını pekiştirmek ve bu konulardaki beceri ve hızlarını arttırmak amacıyla “Dört İşlem Matematik” çalışmaları da yapılıyor. Ayrıca yaz kamplarında drone, programlama ve yenilenebilir enerji eğitimleri veriliyor. Yıl içindeki gezi ve tanıtım etkinlikleri ili de birçok öğrenciye hizmet veriliyor.

AMACIMIZ BILIMI SEVDIRMEK

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, bilgi ve teknolojinin önemine dikkat çekerek “Amacımız; geleceğimiz olan çocuklara bilimi sevdirmek, bilim insanlarını tanıtmak, onları küçük yaştan başlayarak bilimsel yöntemler yardımıyla araştırmaya, soru sormaya, analitik düşünmeye teşvik etmek” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
33°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?