Eğitim Sen tepkili: 'Ömer Yahşi görevden alınmalı'

Geçtiğimiz günlerde bir GSM operatörü firması tarafından öğrencilerin ve personelin ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü hesabına yatırılan para yatırılmış, İzmir Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Yahşi’nin bağış parasını kullanarak ailesiyle tatile gittiği iddiaları ortaya çıkmıştı. Eğitim Sen bu konuyla ilgili basın açıklaması düzenleyerek Yahşi'nin görevden alınmasını talep etti.

EĞİTİM 18.12.2019, 19:44
Eğitim Sen tepkili: 'Ömer Yahşi görevden alınmalı'

GÜLSEN CANDEMİR- Geçtiğimiz günlerde bir GSM operatörü firması tarafından öğrencilerin ve personelin ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü hesabına 400 bin TL yatırıldığı, İzmir Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Yahşi’nin bağış parasını kullanarak ailesiyle tatile gittiği iddiaları kamuoyuna yansıdı. Eğitim Sen, bunun üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirerek, İzmir Milli Eğitim İl Müdürü Yahşi'nin görevden alınmasını ifade etti.

MEB müfettişleri, Yahşi hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması, idari yönden yöneticilik görevinin üzerinden alınması, adli yönden suç duyurusunda bulunulması, mali yönden de zararın tazmin edilmesi teklifi getirmesine rağmen, dosyanın sadece ‘kınama’ cezası ile kapatılmak istenmesi, ‘hukuk’, ‘adalet’ ve ‘ahlak’ kavramlarının İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü için geçerli olmadığını göstermektedir.

'HERKESİN ADALET DUYGUSUNU ZEDELEMEKTE'

İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın basın açıklaması yaparak, 'Yapılan işlemlerin usulüne uygun ve belgeli şekilde gerçekleştirildiğini’ iddia etmesinin İl Milli Eğitim Müdürüne ve yaptıklarına sahip çıktığı anlamına geldiğini ifade eden EĞİTİM SEN temsilcileri, "Yahşi'ye sadece kınama cezası verilmesi İl Milli Eğitim Müdürünün siyasi olarak korunduğu izlenimini güçlendirmektedir. Bu tekliflerin uygulanmaması herkesin adalet duygusunu zedelemektedir" ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen in yaptığı açıklamada ayrıca, "Bir yandan sorgusuz sualsiz, idari ve adli hiçbir soruşturması olmamasına rağmen demokrasiyi, hukuku ve adaleti savunduğu, yolsuzluklara karşı çıktığı için ihraç edilen on binlerce eğitim emekçisi diğer taraftan yolsuzluk iddiası ile soruşturulan ve aklanması için özel çaba harcanan il milli eğitim müdürü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetici atama ve görevlendirmelerinde son 17 yıl içinde ortaya koyduğu somut pratik, gerek eğitim emekçileri, gerekse halk nezdinde en güvenilmez bakanlık haline gelmesine neden olmuştur. Yönetici atamalarında siyasi torpil ve kayırmacılığın yaşandığı bir kurumda bu tür usulsüzlüklerin yaşanması hiç şaşırtıcı değildir" ifadeleri yer aldı.

Son olarak Eğitim Sen temsilcileri Yahşi'nin görevden alınması gerektiğini talep ederek, "Göreve geldiği ilk günden itibaren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü gibi davranmaktan çok siyasi iktidarın temsilcisi gibi hareket eden ve müfettiş incelemeleri sonucunda suçu sabit görülen Ömer Yahşi’nin derhal görevden alınmasını, müfettişlerin tespit ettiği suçun karşılığı olan cezalar eksiksiz olarak uygulanmasını talep ediyoruz" açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)
banner96
banner177
14°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?