Eğitim Sen'den ilk açıklama: 'Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğine açık değil'

Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 31 Ağustos’ta başlayacak yüz yüze eğitimi 21 Eylül’e ertelemesi kararına yönelik gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM 12.08.2020, 23:41 13.08.2020, 00:58
Eğitim Sen'den ilk açıklama: 'Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğine açık değil'

DUYGU KAYA/ İZ GAZETE- Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrası 2020–2021 Eğitim Öğretim Yılının başlamasına ilişkin açıklama yaptı. Selçuk, "31 Ağustos tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar verdik" ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara yönelik İz Gazete’ye özel değerlendirmelerde bulundu.

‘BİZİM İÇİN EN TEMEL OLAN EĞİTİM, YÜZ YÜZE EĞİTİMDİR’

Necip Vardal, “Öncelikle şunu söylemeliyim ki bizim için en temel olan eğitim, yüz yüze eğitimdir. Bunun dışındaki diğer yöntemler sadece tamamlayıcı bir özellik taşır, yüz yüze eğitimin yerine konamaz. O yüzden elbette bütün öğretmenler olarak yüz yüze eğitimi esas alırız. Ancak önümüzdeki aylarda okulların salgın döneminde açılabilmesi için bir dizi hazırlığın yapılması gerekiyor. Bunun için en temel şeylerden biri ek bütçe. Hijyen, dezenfektan malzemelerinin gerekliliği  için ek bütçenin ayrılması gerek. İkincisi birçok okullarımızda personel yetersizliği var. Bunun için okullara ek personel atanmalıdır” dedi.

‘BAKANLIĞIN EKSİKLİKLERİNDEN BİRİ İŞ BİRLİĞİNE AÇIK OLMAMASI’

‘31 Ağustos'la 21 Eylül arasındaki uzaktan eğitim sürecinde eşitsizliklerin giderilmesi gerekmektedir’ ifadelerini kullanan Vardal,  “Uzaktan eğitim geçtiğimiz dönemde eşitsizlikleri büyüten bir süreç olarak karşımıza çıkmıştı. Bu nedenle bu dönemde bu durumun düzeltilmesi, eşitsizliklerin giderilmesi gerekmektedir. Bütün bunlar yapılmadan Bakanlığın almış olduğu kararların öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin yaşamında yani bizim yaşamımızda ne yazık ki bir karşılığı yok. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konudaki en temel eksikliklerden biri de iş birliğine açık olmaması. Bu cidden önemli bir sorun. Bu yüzden yaşanan problemler çeşitli eksikliklerle eğitimciler ve okullar karşı karşıya kalmakta” dedi.

‘BENZER DURUM YÖK İÇİN DE GEÇERLİ’

Vardal, üniversitelerle ilgili hala bir açıklama yapılmamasına tepki göstererek, “Evet, ne yazık ki şu ana kadar YÖK de herhangi bir açıklama yapmadı. Benzer durum YÖK için de geçerli, YÖK de iş birliğine açık değil. Aynı uzaktan eğitimde görülen eksiklikler üniversite öğrencileri için de geçerli, internet ulaşımı, tablet, bilgisayar gibi materyallerin bulunmaması da bu eşitsizliği çeşitlendiren bir durum olarak karşımızda duruyor” diye konuştu.

ONLINE EĞİTİM SÜRESİ UZATILABİLİR Mİ?

Necip Vardal, 21 Eylül’e kadar alınan online eğitim kararının uzatılabileceğini ifade ederek, “Okullar ilk online eğitime girdiğindeki vaka sayısıyla şimdiki vaka sayısı arasında ciddi bir fark var. Uluslararası bazda, vakaların yüz binde birin altına düştüğünde okulların açılabileceğine ilişkin bir eğilim var. Yurttaş olarak önlemler konusunda hassas olmamız gerek ancak kamunun da devletin de alması gereken bir dizi önlemler var. Ne yazık ki bu kısımda çok ciddi eksiklikler var. Kamunun bu konuda eksik kalmasından dolayı bugün bu aşamadayız. Önümüzdeki süreçte kamunun alacağı önlemler konusunda bir gelişme olmazsa, pozitif vakalar böyle devam ederse okulların açılması zor gözüküyor. Bu biraz da önümüzdeki aya kadar ki süreçte alınacak önlemlere bağlı, bu önlemlere göre okulların açılması ertelenebilir, uzatılabilir ya da o tarihlerde yüz yüze eğitime başlanabilir" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208