Doğa Velileri: Mağduriyetimiz ne zaman giderilecek?

Aylardır maaşlarını alamayan Doğa Koleji öğretmenlerinin eylemine destek olan veliler, İzmir İl Milli Eğitim önünde eylem yaptı

EĞİTİM 09.12.2019, 17:28 09.12.2019, 17:37
Doğa Velileri: Mağduriyetimiz ne zaman giderilecek?

GÜLSEN CANDEMİR/İZ GAZETE - ‘Özel okullarda emek sömürüsü var’ dövizi açan velilere destek de vardı.Doğa Koleji velileri, maaşlarını alamayan öğretmenlere destek olmaya devam ediyor. İzmir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan veliler, öğretmenlerin ve çocuklarının mağduriyetinin biran önce giderilmesini talep etti. Velilere KESK üyeleri, Eğitim-Sen Şubeleri ile Veli Derneği’nin Karşıyaka ve Buca Şubeleri de destek oldu.

AKIBETİMİZ NE OLACAK?

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde veliler adına açıklama yapan Gonca Uysal: “Bir süredir düzenli maaş alamayan birkaç aydır da hiç maaş alamayan öğretmenlerimiz iki gün derslere girmedi. Biz de onlara destek olarak çocuklarımızı okula göndermedik. Günler geçmesine rağmen sorun çözülmüş değil, çocuklarımız hala düzenli ve kaliteli bir eğitim alamıyor. Bu sürede istifa eden öğretmenlerimiz oldu. Daha önce benzer sorunlar yaşanan okullara Milli Eğitim Bakanlığı müdahale etti, biz de bu sorunun biran önce çözülmesini bekliyoruz. Yapılan açıklamalar ne velileri ne öğretmenlerimizi ne de öğrencilerimizi memnun etmiş değil. Veliler olarak MEB’den net bir açıklama bekliyoruz. Kurumun ve çocuklarımızın akıbeti ne olacak?” derken, bu hafta içerisinde olumlu bir gelişme olmazsa hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

İz Gazete’ye konuşan diğer veliler de, devletin okula, çocuklarına ve öğretmenlere sahip çıkmasını istedi. “Öğretmenlerimiz bize hiçbir şey yansıtmamışlar ama beş aydır maaş almıyorlarmış. Sınavlara hazırlanan çocuklarımız var, sorunun biran önce çözülmesini istiyoruz.” dedi. Okullarını kapanmasını istemeyen veliler, okulun yeni sahiplerine devir olacağı yönünde bir takım duyumlar aldıklarını ancak net bir bilgiye sahip olmadıklarını anlattı. Veliler, “Biz kalabalık sınıflı devlet okullarından özel okullara geçmiştik şimdi yaşadığımız durum içler acısı. Okulumuzda elektrikler kesik, tuvaletler hijyenden yoksun. Kahvaltı için ayrıca 4 bin TL ödedik kaç gündür kahvaltı verilmiyor. Öğlen yemeği çıkmıyor. Şu haliyle özel okula gönderdiğimiz için pişmanız.” şeklinde konuştu.

KESK: YANINIZDAYIZ

Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç ise, KESK ve Eğitim-Sen şubeleri olarak hem meslektaşlarının hem de onlara sahip çıkan velilerin yanında olduklarını ifade etti. Kılıç, yaptığı açıklamada, “Öğretmenlerimizin maaşlarının biran önce verilmesini istiyoruz. Binlerce öğretmenin mağdur edildiği bir yerde, on binlerce öğrencinin mağdur edildiği bir konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın mutlaka konuya el koyması gerekiyor. KESK olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

VAZGEÇİN

Veli-Der Karşıyaka Şube Başkanı Turgut Aydın ve Buca Şube Başkanı Gülsüm Mısırlı ise gazetemize; “Yıllardır eğitimin özelleştirilmesinin, ticari bir metaya dönüştürülmesinin yanlışlığını anlatmaya çalıştık. Doğa Koleji olayı ne yazık ki bizi haklı çıkardı. Eğitim emekçilerine ve öğrencilere bu mağduriyeti yaşatan devletin eğitim politikasıdır. Benzer sorunların yaşanmaması için, eğitimin özelleştirilmesi politikalarından vazgeçmeli, laik, parasız, ulaşılabilir, kamucu eğitim politikalarına dönmelidir.” dedi.

Yorumlar (1)
berkant 2 ay önce
2500 tl olan dershaneyi pahalı diye kapatıcaz diyen kişi,30 bin tl ücreti olan kolej açtılar.bunlar tc vatandaşının yararına hiçbir şey yapmazlar.bunlara bırak oy vermeyi günahınızı bile vermeyin 10 adet günahınız varsa yanına bir sıfır ekler 100 olur senin günahın
banner96
banner178
16°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?