Bu ralli hayat kurtaracak

Geleceğin paramedikleri, 1. EKO - Üni Rallisi'nde mesleki bilgi ve becerilerini sınadı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri, sedye üzerinde su dolu kabı taşırmadan, topları düşürmeden hızlı ve dikkatli taşımaya çalıştı.

EĞİTİM 11.06.2016, 11:18 11.06.2016, 12:32
Bu ralli hayat kurtaracak

İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı, ralliyi öğrencilerin mesleki bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla düzenlediklerini belirterek, “9 ekibimiz 2 parkur içerisindeki 9 istasyonda yarıştı. İlk parkurda yarışmacılarımızın bilgi ve deneyimlerini ekipman üzerinde kullanma becerisini değerlendirdik. Burada ekip içerisinden bir kişinin hasta olması istendi. Hastanın KED yeleği, traksiyon ateli, scoop sedye adını verdiğimiz malzemelerle hızlı ama dikkatli taşınmasını istedik. İkinci parkurda maket üzerinde yaptıkları uygulamalar ve sürelerini değerlendirdik. Burada asıl önem verdiğimiz ise öğrencilerimizin, gerçek bir vakayla karşılaştıklarında hem sakinliğini korumaları hem de hızlı ve dikkatli müdahale etmelerini sağlamak" dedi.

Yarışmanın hakemliğini kendisinin yanı sıra Öğretim Görevlisi Melahat Kızıl ve Dr. Yıldırım Gezgin'in yaptığını kaydeden Üstünkarlı, öğrenciler Enes Duran, Mert Neşeli, Yasemin Fıstıkçı ve Serap Dilek'ten oluşan Yaşam ve Ötesi grubunun etkinliğin birincisi olduğunu söyledi. Rallinin ilkini gerçekleştirdiklerini, öğrencilerin hem eğlendiğini hem de kendi performanslarını görme şansı yakaladığını aktaran Üstünkarlı, yarışmayı gelecek dönemde üniversiteler arası hale getirmek istediklerini bildirdi.

İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?