Bilişim projeleri maratonunda buluşacaklar

GENÇLER arasındaki işsizlik sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Erasmus Plus Generation 0101 Projesi kapsamında düzenlenen proje maratonlarının ikincisi 26-30 Haziran tarihleri arasında İzmir Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak. Maraton için 6 farklı ülkeden gelen gençler, sivil toplum kuruluşları için hazırladıkları projeleri yarıştıracak.

EĞİTİM 25.06.2016, 13:15 25.06.2016, 13:21
Bilişim projeleri maratonunda buluşacaklar

Türkiye ile birlikte toplam altı ülkenin ortaklığında sürdürülen Avrupa Birliği destekli Erasmus Plus Generation 0101 Projesi doğrultusunda, 6 farklı ülkede proje maratonları (hakaton) düzenlenecek. Birincisi 6-10 Haziran tarihlerinde Hırvatistan'da yapılan maratonların ikincisi ise 26-30 Haziran tarihleri arasında İzmir Üniversitesi'nde gerçekleşecek. Maratona katılmak için proje ortağı ülkelerden gelecek gençlere bilişim eğitimi verilerek, sivil toplum kuruluşları için proje hazırlamaları istenecek. Gençler hazırladıkları projeler ile 6 farklı ülkede gerçekleşecek proje maratonlarında (hakaton) yarışacak. İzmir Üniversitesi'ndeki Türkiye Maratonu'na katılım için 16-25 yaşında olmak ve orta derecede İngilizce bilmek gerekiyor. Proje desteği ile diğer ülkelerdeki proje maratonlarına katılmak için ise 6-11 Haziran tarihlerinde İzmir Üniversitesi'nde verilen e-beceriler eğitimini tamamlama ve Türkiye Maratonu'na katılma şartları aranıyor.

Projenin İzmir Üniversitesi Koordinatörü olan Prof. Dr. Emrah Orhun, proje maratonunun gençler için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, sivil toplum kuruluşlarının ve dolayısıyla toplumun sorunlarına çözüm üretmenin üniversite eğitiminin en başta gelen hedeflerinden biri olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Orhun, maratonun gençlerin bilişim teknolojileri konusunda birbirlerinden öğrenmelerini ve yurtdışından gelecek katılımcılarla etkileşmelerini sağlayacak keyifli bir ortam olacağını ve her bölümden öğrenci için uygun olduğunu ifade etti.

Gençlerin yerel kuruluşlarda kullanılacak bilgi teknolojilerine çözüm üretmek için yoğun işbirliği yapacağı bir etkinlik olan maratonlar ile gençler; proje planlama sürecini öğrenerek, projenin konusu hakkında veri ve bilgi arayıp, analiz ederek problemleri çözecek ve bilişim teknolojilerini kullanarak çözümler geliştirecek. İzmir'deki proje maratonu için önerilen projeler arasında oyuncak kütüphanesi için web sitesi ve mobil uygulama, gençler için e-gazete ve yenilebilir enerji konusunda e-gazete gibi projeler yer alıyor.

 

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?