Bilim ve çocuk evine akın var

Kuzey Ege’nin ilk ve tek teknolojik donanımlı bilim merkezi olan Dikili Belediyesi Çocuk Bilim Evi ilçe sınırlarında eğitim veren okulların öğrencileri tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

EĞİTİM 11.03.2018, 12:08
Bilim ve çocuk evine akın var

2016 yılının Şubat ayında CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın da katıldığı törenle hizmete açılan Dikili Belediyesi Çocuk Bilim Evi, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören öğrencilerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Hizmete açıldığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gören Dikili Belediyesi Çocuk Bilim Evi’nin konuğu bu sefer de Dikili Atatürk İlkokulu Ana Sınıf öğrencileri oldu. Okul Öncesi Öğretmeni Fadime Özgür nezaretinde 20 öğrencinin yer aldığı ziyarette çocuklar hem eğlendiler hem de günlük yaşama dair olayların bilimsel realitesini öğrendiler. Öğrenciler, Dikili Belediyesi Çocuk Bilim Evi’nin tecrübeli eğitmeni Cansu Temel gözetiminde deney ve çalışmalara da katılıp deneyerek, anlayarak öğrenmeyi, bilimin renkli yönlerini daha yakından tanıma fırsatını yakaladılar. Merkezde bilim ve teknolojinin günlük yaşamın üzerideki etkilerini de keşfeden öğrenciler, gün ışığının oluşumu, genleşme-yoğunlaşma, enerji dönüşümleri, basınç, gök gürültüsü, ses dalgalarının oluşumu, gözümüzün yapısı ve görme, etki-tepki kanunları, göz yanılması, açık hava basıncı, yer çekimi yasası konularında deney yaparak öğrendikleri yeniliklerle neşe dolu bir gün geçirdiler.

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bilimin temelleri ile küçük yaşta tanışmaları için açtıkları merkezin emin adımlarla hedefe ilerlediğini belirtti. Başkan Tosun, “Kent tarihinde bir ilk olan Çocuk Bilim Evimizde sunduğumuz olanaklarla yavrularımızın Atatürk ilke ve devrimleri ışığında bilimsel ve modern eğitim metoduyla kendi ilgi ve yeteneklerinin farkına vararak bilimsel yönü gelişmiş, mutlu ve başarılı bireyler olarak yetişmesine katkı sunmayı hedefliyoruz. Zaten merkezimizin açıldığı günden bugüne kadar verdiği başarılı hizmette ne kadar doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Bölgemizde ilk ve tek olan deneysel uygulamalı merkezimizde çocuklarımızın yapılan deney ve gözlemlere yerinde katılarak bilgiyi kaynağından ücretsiz olarak öğrenmelerine olanak sağlamayı kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

Dikili Atatürk İlkokulu Ana Sınıfı’ndan ziyarete gelen minik öğrencilerin velileri de, eğitim alanındaki bilimsel ve teknolojik yeniliklerin çocukları ile çok erken buluşmasını sağlayan ve çocuklarının bilimsel deneylere tanıklık etmesine büyük olanak sunan Çocuk Bilim Evi’ni Dikili’ye ve bölgeye kazandıran Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun’a gönülden teşekkür ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
16°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?