Edebiyatta mektepli, müzikte alaylı bir alternatif rockçı

ÜMİT KARTAL / İZ DERGİ Barış Karaduman 10 yıllık edebiyat öğretmeni. Adnan Menderes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun… Kendisini ‘edebiyatta mektepli müzikte alaylı’ olarak tanımlayan Karaduman’ı; şiire olan...

17 Temmuz 2017, 11:21 Ümit Kartal
Edebiyatta mektepli, müzikte alaylı bir alternatif rockçı

ÜMİT KARTAL / İZ DERGİ

Barış Karaduman 10 yıllık edebiyat öğretmeni. Adnan Menderes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun… Kendisini ‘edebiyatta mektepli müzikte alaylı’ olarak tanımlayan Karaduman’ı; şiire olan ilgisi müzikle buluşturmuş.

‘Mevsimler geçerken’ şarkısının sözlerini 10 yıl önce yazdığında, müziğe de adım atıvermiş. Lise yıllarından itibaren şiir yazan Karaduman, Karşıyaka Belediyesi’nin Veysel Çolak Şiir Atölyesi’nde iki yıl etkinliklere katılmış. ‘Ve’ isimli edebiyat dergisinin kuruluşunda görev alan genç öğretmen, şimdilerde kendisini daha çok müziğe yakın hissediyor: “Şiirden edindiğim bilgileri, şarkı sözüne uyguluyorum. Şiirin zaten kendi ritmi var ama söz sanatlarını da şarkı sözüne uygulamaya çabalıyorum. Şarkı sözlerini şiir diline yaklaştırıyorum. Buna dilin olanaklarını daha iyi kullanmak da diyebiliriz.”

Kendisini ‘söyleyen’den çok ‘besteleyen’ olarak gördüğünü kaydeden Barış Karaduman, “Ama iş başa düştüğü için yorumlamaya da başladım” diyor. “Şarkıyı söylemekten de ayrı keyif aldığımı kabul etmeliyim” diyen Barış’la müziğe ve dünyaya bakışını konuştuk: “Klibim ilk yayınlandığında çok güzel şeyler hissediyorum. Piyasada insanlar güzel şarkılara ulaşabilsin istiyorum. Atarlı-giderli şarkılar diyorlar ya, insanlar bu şarkılara mecbur değil. Müziği kirlenmekten kurtarmalıyız. Eskiden gerçekten yaşandığı için ortaya çıkan aşk şarkıları vardı, toplumdaki yozlaşma müziğe de yansıyor. Sanat güzelliğin ifadesi ama maalesef bunun karşılığını uzun zamandır göremiyoruz müzikte. Kavga ve kirlilik hâkim müzikte. Mevcut olana, piyasaya alternatif bir tarzım olduğunu düşünüyorum”

“Son şarkımın bir felsefesi var. Şarkının adı ‘Bitaraf’; yani tarafsız... Hayata, olaylara, tarafsız gözle bakmak gerektiğini anlatıyor şarkı… İnsan yeri geldiğinde kendisine bile tarafsız bakmalı, kendi tarafından bakmamalı. Ve savunduğu düşüncenin kölesi olmamalı. Onu da eleştirebilmeli. Kendine bile karşı olan bir ruhu anlattım şarkıda. Diyalektik var son şarkımda: Tez-antitez-sentez… Her durumun, her olayın artısı ve eksisi var. Olayların pozitif tarafından bakmak da mümkün… Karşıda durduğuna inandığın şeyin bile pozitif yanları olabilir ve onu görmek için ‘Bitaraf’ bakmak lazım.”

“İnsanların kutuplaştırılıp, birbirine düşman edilmesine karşı bir tavır var şarkıda. ‘Bitaraf olan bertaraf olur’ sözünün tam karşısında bir yerde bu şarkı.  ’80 öncesinde sağcı-solcu diye insanlar birbirine düşman edilmiş. Şimdi de yüzde elli, yüzde elli diye karşı karşıyayız. Birbirimizin pozitif yönlerini görüp, o yönleri çoğaltmalıyız.”

KÖŞE, ÇELİŞKİ, SEVGİ…

“Hayatımdaki önemli kelimelerden biri ‘Köşe’… Hayattaki kırılma noktalarına vurgu yapmak için. Benim de çokça kırılma noktam oldu. Bir diğeri ‘çelişki’… Bitmiyor çünkü hayatta… Devamlı yollar ikiye ayrılıyor. Hayat zıtların çatışması ve çelişkiler üzerinden oluşuyor. Bir diğeri ise ‘Sevgi’… Sevgi her şeyin çözümü… Yaşadığımız dünyadaki ve ülkemizdeki sorunların büyük bölümü sevgisizlikten kaynaklanıyor. İnsanlar birbirini sevse, sömürmez, savaşa katılmaz, çalmaz, tecavüz etmez. Tüm problem sevgisizlik... İçinde bulunduğumuz ekonomik sistem, birbirimizi sevmemizi istemiyor. Kapitalizmin insanlara empoze ettiği şey bu, insanlar birbiriyle rekabet etmekten; birbirlerini sevmeye vakit bulamıyorlar. Sait Faik’in dediği gibi, ‘Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanlı sevmekle başlayacak her şey…’ Özetlemiş zaten.

MÜZİĞE ODAKLANMAYA DEVAM EDECEĞİM

“Yayınladığım dört şarkım var. Dördüncünü yeni yayınladım. Hepsinin söz ve müziği bana ait. Benim seslendirmediğim bir de ‘Mevsimler geçerken’ şarkısı var.  Kendime ve dünyaya ayna tutmaya çabaladıkça, yoğunlaşıyorum ve sanırım böyle zamanlarda çıkıyor şarkılar. Bundan sonra da müziğe odaklanmaya devam edeceğim. Sevdiğim müzisyenlere de şarkı vermek istiyorum. Bireysel bir kariyer hedefinden çok, daha kolektif şekilde üretmek gibi bir amacım da var.”

MÜZİĞİME EDEBİYAT ETKİ YAPIYOR

“En sevdiğim şairler, Orhan Veli, Attila İlhan, Cemal Süreya, Ahmet Hamdi Tanpınar. Düzenli şiir okurum. Bir iki yıldır sanırım edebiyattan biraz koptum, iki çocuğum oldu üst üste; iki yıldır azalmakla beraber, edebiyatla hep iç içe oldum. Müziğime de bu etki ediyor. “

İZMİR’E AŞIĞIM

“Doğma büyüme İzmirliyim. Sadece üniversite yıllarımda ayrıldım ama çok da uzaklaşmadım. Çünkü Aydın’da okudum. İzmir dışında hiçbir şehirde yaşayamam. Mübadele ile gelmişiz buraya, Selanik göçmeniyiz. Sokaklarına rahat yürüyebildiğim tek şehir İzmir. İzmir’de özgürlük var. İklimi, insanları sıcak. Başka bir şehre gittiğimde çekiniyorum, rahat hissetmiyorum. Zaten denizi görmeden nasıl yaşanıyor, anlayamıyorum. Kuruluşun ve Kurtuluşun kenti olması da ayrıca heyecanlandırıyor. Her bakımdan İzmir’e aşık olduğumu söyleyebilirim. İleride İzmir’e dair de bir şarkı bestelemeyi istiyorum. Zamanı gelince çıkacak sanırım…”

Bİ’TARAF

Gittim gördüm yendim
Ama hiç hazzetmedim
Ganimetin ardından

Kendimi gözetledim
Her şeyi özetledim
Köşelerin ardından

Bir tarafım öyle
Bir tarafım böyle
Her tarafa müsait

Ne söylersen söyle
Fotoğrafım böyle
Nereden baksan acayip

Söz-Beste: Barış Karaduman


ATEŞİNLE YANANA KADAR

Dolaştım senden habersiz
Pek bir geçmiş zaman
Hem yoruldum hem usandım
Kalbim olmuş duman

Her ateşi ben aşk sandım
Yoktu kalbi yakan
Hem yakındım hem uzaktım
Baktım hepsi yalan

Aşkına inanamadım
Sözlerini duyana kadar
Sevdiğimi anlayamadım
Gözlerini görene kadar
Ateşinle yanana kadar

Söz-Beste: Barış Karaduman


HADİ VER ELİNİ

Kendimle dolaşırken
Düğümden beter oldum
Ruhunla sevişirken
Kalbinden öper oldum

Görmeye çalışırken
Gülmeye alışırken
Ruhuna karışırken
Dünyaya yeter oldum

Hadi ver elini gidelim sonsuza dek
Kıralım belini sohbetin cennete denk
Aşkın o selini görelim eğlenerek
Aşkım bitmeyecek

Söz-Beste: Barış Karaduman


ŞİŞELER

Kafamı bozan bir şeyler var
İçime sızan bu haller dar
Fazlası zarar diyenler var
Nereye kadar ölene kadar

Kaldır şişeleri
Doldur neşeleri
Boş ver köşeleri
Bırak artık

Söz-Beste: Barış Karaduman

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?